Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Tak działa e-kontrola. Można zapłacić 250 zł kary za brak opłaty

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. ZDM Warszawa Już ponad 100 tysięcy nieuczciwych kierowców „złapały” auta kontrolujące opłaty za parkowanie. Zarząd Dróg Miejskich w stolicy odebrał trzeci pojazd, który od 7 września będzie kontrolował rozszerzoną strefę płatnego parkowania.

7 września Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) rozszerzy się o 7,8 tys. miejsc postojowych i obejmie znaczny obszar Pragi-Północ oraz Woli. ZDM otrzymał już kolejny pojazd służący do kontroli opłat za parkowanie.

Trzecie auto do e-kontroli to Nissan Leaf, podobnie jak dwa pozostałe auta użytkowane od początku roku. Samochód wyposażony jest w zestaw kamer i czujników umieszczonych na dachu, które sprawdzają czy kierowca zaparkowanego w SPPN pojazdu zapłacił za postój. Kamery skanują numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych w SPPN i przekazują te dane do bazy Zarządu Dróg Miejskich, który zweryfikuje opłaty za dany pojazd.

Przed rozpoczęciem służby, trzeci samochód do e-kontroli zostanie jeszcze wyposażony w specjalny czytnik RFID. Dzięki temu automatycznie rozpozna etykietę naklejoną na Kartę Honorową, Kartę Powstańca i Kartę N+, uprawniające do bezpłatnego postoju w SPPN.

Zobacz także: TOP 10. Najgłupsze zachowania kierowców

System e-kontroli ma być precyzyjny. Skanuje tylko tablicę rejestracyjną kontrolowanego pojazdu, automatycznie wymazuje wszystkie obrazy i wizerunki osób, które mogą pojawić się podczas robienia zdjęć. Kontrola wykonywana jest dwukrotnie w krótkim odstępie czasu. Po to, aby wyeliminować pomyłki lub pojazdy, których kierowcy właśnie idą do parkomatu.

Numery umieszczone na sfotografowanych tablicach są automatycznie porównywane z bazą zawierającą wniesione opłaty za parkowanie. Numery samochodów, których kierowcy zapłacili za postój, mieli abonament lub zapłacili poprzez aplikację mobilną, są od razu kasowane. System przekazuje jedynie numery rejestracyjne tych aut, których kierowcy nie uiścili opłaty w SPPN, mimo że powinni to zrobić.

Samochody do e-kontroli wspomagają piesze patrole. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie częstotliwości kontroli w całej strefie, co ma zniechęcić kierowców do parkowania bez zapłaty. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest podniesienie opłaty dodatkowej. Od 7 września będzie ona wynosiła 250 zł. Osoby, które opłacą ją w ciągu tygodnia, skorzystają z niższej stawki (170 zł).

Zobacz także: Dwa modele Fiata w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Bulwers to mało powiedziane (gość)

    Nieuczciwy to jest pobierający opłaty. Ile razy trzeba płacić podatek za samochód ? Może wprowadzicie opłaty za stanie na przystanku tramwajowym, autobusowym czy kolejowym ? A może za chodzenie po chodniku ? Będzie mniej pieszych a więc luźniej. Do czego to doprowadzi ? Jeszcze trochę to wszczepią nam chipa w d.... i wszystko jasne czyli OSRAM

  • Tom (gość)

    Fotoradar zrobił zdjęcie , na nim kierowca czyli ja nie widoczny a pasażer elegancko , i takie foto dostałem do domu. Żona nie była zadowolona, na szczęście to ona siedziała jako pasażer , ale czy wizerunek pasażera nie powinien być zamazany ?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości