Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Takie auta mogą nie wjechać do miast. Zmiany od 24 grudnia!

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum PPG Od najbliższego piątku, 24 grudnia 2021 roku, część z poruszających się po polskich drogach samochodów może nie wjechać do stref czystego transportu. Samorządy, na podstawie zmian wprowadzonych do ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, będą decydowały jakie samochody będą mogły jeździć w wyznaczonych strefach czystego transportu.

Według raportu AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w 2021 roku w Polsce pojawiło się 2.115.515 ofert sprzedaży samochodów używanych, spośród których aż 869.871 miało 15 lat i więcej. To właśnie te samochody może dotknąć zakaz poruszania się w wyznaczonych strefach miast. Mediana wieku takich samochodów wynosiła 17,3 lat, mediana ceny – 7.500 złotych, a mediana przebiegu 230.000 kilometrów.

 „Wprowadzenie zmian do ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych częściowo wpłynie na odmłodzenie rynku samochodów używanych w Polsce. Już teraz obserwujemy wzrost zainteresowania autami prawie nowymi. Świadczy o tym wzrost cen i malejąca oferta aut w wieku do dwóch lat. Na rynku samochodów używanych przeciętnie ceny wzrosły w ciągu ostatniego roku o około 10-15 proc., ale w segmencie samochodów poniżej drugiego roku życia, w przypadku niektórych modeli, często wzrosły one o ponad 20 proc., a w niektórych krajach nawet ponad 30 proc. Oznacza to, że zbliżamy się do cen, za które te modele były sprzedawane jako nowe” – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Według analizy AURES Holdings, operatora sieci samochodów używanych AAA AUTO, na rynku samochodów używanych mediana ceny prawie nowych aut o wieku do 2 lat w porównaniu do ubiegłego roku w Polsce wzrosły o 15,5 proc., na rynku czeskim o 13,2 proc., na Słowacji z kolei spadły o 8,2%, a na Węgrzech wzrosły aż o 62,3%! Oferta tych samochodów w krajach Grupy Wyszehradzkiej zmniejszyła się o 41.597 samochodów.

Zgodnie z ustawą o elektromobilności w specjalnych strefach transpotu będą mogły poruszać się wyłącznie pojazdy bezemisyjne, jeżdżące na gaz ziemny i wodór oraz auta spalinowe spełniające określoną przez władze lokalne normę emisji spalin Euro. Podobnie jak w innych miastach Europy Zachodniej, najprawdopodobniej samorządy będą ograniczały wjazd autom starszym niż 15-20 lat, a więc nie spełniające emisji spalin zgodnej z normami Euro 3 lub 4. Od 24 grudnia br. taką strefę będzie można utworzyć w każdej miejscowości, niezależnie od liczby jej mieszkańców. Będzie ona też mogła zostać wyznaczona w dowolnym miejscu określonym przez samorząd.

Gminy będą mogły ustanawiać opłaty, po zapłaceniu których poruszanie się po strefach czystego transportu będzie możliwe dla wszystkich aut. Także tych starszych.

Zobacz także: Tak ma wyglądać Maserati Grecale

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Nowoczesny Obywatel (gość)

  Ja daję 10000 zł resztę do nowego samochody niech dopłaci samorząd. Czy to takie trudne. I właśnie tego powinien domagać się suweren...!!!!.

 • POKODWON (gość)

  Chyba warunkiem poruszania się po drogach powinna być i jest zgodnie z przepisami emisja spalin i zanieczyszczeń. Skoro pojazd przechodzi przegląd i ewentualną kontrolę policji jakim prawem jest pozostawiona dowolność respektowania norm zanieczyszczeń przez samorządy? A już możliwość ustanawiania stref bezemisyjnych to skandal.

 • ja (gość)

  Stref bezemisyjne ustalają samorządy , w Polsce jest tylko kilka miast które łapią się na tą ustawę zero emisyjną . W pozostałym miastach jeśli coś takiego zostanie wprowadzone to dzięki radnym bezradny którzy hm....

 • Kierowca (gość)

  Jezeli auto ma 20 lat a na liczniku 17000 km co wtedy tez stare. Kazdy ceni co ma. Jak auto jest dopuszczone do ruchi znaczyvze spelnia wymogi

 • G (gość)

  Zaś coś kombinuja. Tają tam zachęta do kupna elektryka, kolejne zakazy i haracze. Nic nowego w sumie

 • Memo (gość)

  Made in Poland śmiech na sali, stare rumpy nie mogą wjeżdżać ale jak się już zapłaci to mogą, kino jakieś tu nie chodzi o nasze płuca i klimat tylko o mamonę ehhh jak zwykle wstyd mi za ten kraj...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości