Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Takie kradzieże to plaga! Jak działa metoda „na parawan”? Jak zabezpieczyć auto?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / Policja.pl

Fot. materiały prasowe Sama kradzież trwa chwilę, a może przynieść niezły zysk. Często dochodzi do niej w biały dzień i niestety tylko w nielicznych przypadkach złodziej nie osiągnie zamierzonego celu.

Policjanci z Sochaczewa zatrzymali do kontroli pojazd, którym podróżowało trzech mężczyzn w wieku 28, 32 i 34 lat, mieszkańcy powiatu łowickiego. Podczas przeprowadzonej kontroli funkcjonariusze znaleźli piłę akumulatorową, ostrza do niej i dwa katalizatory, które miały świeże ślady nacięć. Kierowca samochodu próbował przekonać policjantów, że części zostały kupione kilka tygodni temu przez internet. Mundurowi nie dali wiary jego tłumaczeniom. Cała trójka została zatrzymana i trafiła do policyjnego aresztu.

Tak działa metoda "na parawan"

Kryminalni ustalili, że katalizatory zostały wycięte z dwóch pojazdów osobowych zaparkowanych w rejonie stacji PKP w Sochaczewie. Mężczyźni kradli „na parawan” - udawali, że ich samochód ma awarię i podnosili maskę samochodową, aby to uwiarygodnić. W ten sposób odwracali uwagę i zasłaniali auto wytypowane do kradzieży katalizatora oraz sprawcę, który go wycinał.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

Co grozi zatrzymanym?

Podczas przeszukania w miejscu zamieszkania 28-latka, policjanci znaleźli amfetaminę.Wszyscy trzej mieszkańcy powiatu łowickiego usłyszeli po dwa zarzuty kradzieży katalizatorów. Najmłodszy odpowie dodatkowo za posiadanie narkotyków. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Takie kradzieże to plaga

Katalizator służy do zmniejszania emisji szkodliwych spalin w samochodzie. Dlaczego dochodzi do ich kradzieży? Wkład katalizatora zawiera metale szlachetne takie jak m.in. rod, platyna i pallad. To dla złodzieja łatwy zarobek.

Zakup elementu to wydatek od 200 do 1000 złotych w zależności od modelu samochodu. Cena w skupie uzależniona jest od rodzaju katalizatora, ale można dostać kwotę w przedziale 100 – 200 złotych.

Do kradzieży katalizatorów dochodzi coraz częściej. Funkcjonariusze przypominają, aby reagować na wszelkie podejrzane zachowania przy samochodach. Jak się ustrzec? Nie da się katalizatora zabezpieczyć przed wyciągnięciem z samochodu. Złodzieje po prostu go wycinają, aby nie tracić czasu. Zmniejszyć ryzyko kradzieży możemy jedynie w miarę możliwości parkując na strzeżonym parkingu,

Zobacz także: Peugeot 308 w odmianie kombi

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Wojtek (gość)

    Co za matoł pisał ten artykuł? Ceny w skupie 100-200zł? Wtedy by nie kradli. Katalizatory są dużo droższe. Zobaczcie sami przeciez są cenniki firm w internecie https://www.autokat-katalizatory.pl/cennik-skupu/

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości