Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Tanie OC. 5 skutecznych metod na obniżenie ceny

Data publikacji: Autor: Motofakty.pl

Fot. Archiwum Ubezpieczenie samochodu w ramach OC to obowiązek każdego kierowcy, będącego jego właścicielem. Posiadając pojazd musimy dbać o ciągłość polisy. Przy braku ochrony narażamy się na wysoką karę oraz - w przypadku ewentualnej szkody z naszej winy - na jej pokrycie z własnej kieszeni. Niestety ubezpieczenie OC często nie należy do najtańszych, zwłaszcza gdy nie mamy zniżek lub mamy na koncie szkody. Są jednak sposoby, aby obniżyć cenę polisy. W jaki sposób? Sprawdź nasze wskazówki.

Fot. Archiwum 1. Dopisanie do dowodu rejestracyjnego drugiej osoby

Jest to podstawowy sposób na rażące obniżenie ceny polisy OC. Oczywiście współwłaściciel powinien mieć wysokie zniżki, najlepiej maksymalne, by składka była jak najniższa. Towarzystwa ubezpieczeniowe przeliczają stopień ryzyka na podstawie tej osoby, która ma lepsze zniżki. Uwaga - u niektórych ubezpieczycieli biorą pod uwagę zniżki głównego właściciela! Wówczas osoba z lepszą historią ubezpieczeniową powinna widnieć na pierwszym miejscu w dowodzie rejestracyjnym.

Dopisanie doświadczonego kierowcy często ratuje budżet młodych kierowców, którzy nie mają żadnych zniżek, za to mają zwyżki za krótki staż prawa jazdy i młody wiek. Co prawda większość towarzystw weźmie pod uwagę zniżki osoby doświadczonej, lecz jednocześnie podwyższy cenę za młodego użytkownika. Istnieją na szczęście firmy ubezpieczeniowe, które w ogóle nie zwracają uwagi na współwłaścicieli. Jedną z nich jest np. Allianz, który przeliczy taką samą składkę dla doświadczonego kierowcy, jak i na wariant z dopisanym nastolatkiem. Sposób ten ma jeden podstawowy minus - w razie ewentualnej szkody zniżki tracą wszyscy właściciele samochodu.

2. Zniżki od współmałżonka

Towarzystwa promują tradycyjny model rodzinny - nie tylko dają zniżki za przewożone dzieci, ale i honorują zniżki od współmałżonka. Co istotne - nie trzeba przerejestrowywać samochodu w urzędzie tak, jak to miało miejsce w poprzednim sposobie. Wystarczy, że nasz mąż czy żona mają od nas lepsze zniżki. Jeżeli tak, to ubezpieczyciel może nam je uznać, dzięki czemu nasza oferta będzie znacznie tańsza. Tym sposobem możemy dostać aż 60% zniżek i to nawet wtedy, gdy nigdy wcześniej nie ubezpieczaliśmy swojego samochodu! Większość towarzystw ubezpieczeniowych przyjmuje zniżki współmałżonka, niektóre jednak wymagają przedstawionego dowodu dotyczącego wspólnoty majątkowej. Niemniej jednak jest to świetny sposób na obniżenie ceny polisy, lecz dotyczy tylko małżonków, przez co jest mniej uniwersalny niż poprzedni.

3. Zniżki z jednośladu

Czasami bywa i tak, że wcześniej kupujemy motocykl, którego ubezpieczamy, a dopiero po kilku latach decydujemy się na zakup samochodu. Jeżeli nie ma możliwości, by skorzystać ze sposobu nr 2 i 3, nie szkodzi - towarzystwa ubezpieczeniowe będą honorować zniżki wyrobione na motocyklu! Bardzo popularne jest również zrobienie karty motorowerowej w wieku kilkunastu lat i następnie zakup - choćby najtańszego - motoroweru, którego będziemy ubezpieczać nawet bez zniżek za niewielką opłatą. Po kilku latach możemy liczyć na spore zniżki (zazwyczaj liczone 10% za 1 rok bezszkodowy) z tytułu posiadania takiego jednośladu.

Co prawda zwyżki za wiek czy staż prawa jazdy pozostaną, ale przynajmniej zniżki za bezkolizyjną jazdę w znaczący sposób obniżą ceny ofert OC. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszyscy ubezpieczyciele będą respektować w ten sposób wyrobione zniżki - niektórzy z nich honorują zdobyte tylko na pojazdach o pojemności powyżej 50 centymetrów sześciennych.

4.  Zniżki z samochodu służbowego i zza granicy

Bywa jednak i tak, że nigdy nie mieliśmy swojego prywatnego samochodu, jednośladu, a nasz współmałżonek nie posiada własnych zniżek (albo my nie posiadamy współmałżonka). Jeżeli jednak użytkujemy (lub użytkowaliśmy) samochód służbowy, to w niektórych towarzystwach możemy dostać z tego tytułu należne nam zniżki! Mało tego - wiele firm honoruje również zniżki za ubezpieczanie pojazdu poza granicami naszego kraju. Co prawda większość z nich wymaga potwierdzenia tych zniżek na piśmie, nawet z podpisem tłumacza przysięgłego. Dla niektórych może to być jednak jedyna możliwość na obniżenie ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC.

5. Zanim podpiszesz umowę - porównaj w innych firmach!

Kolejny sposób jest uniwersalny i zalecany w każdej sytuacji. Porównanie ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych to gwarancja znalezienia taniej oferty OC. Ilu z nas podpisuje umowę bez analizy rynku ubezpieczeń komunikacyjnych? Może się przecież okazać, że nasza oferta tylko na pierwszy rzut oka jest atrakcyjna, a po skonfrontowaniu jej z pakietami konkurencyjnych firm wcale nie jest tania. Przypominamy - w przypadku podstawowej polisy OC najważniejszym kryterium jest cena, gdyż ustawowo każde towarzystwo zapewnia ten sam zakres ochrony. A skoro nie ma różnicy, to po co przepłacać?

Wykupienie możliwie najtańszej oferty jest logicznym rozwiązaniem. Jeżeli jednak szukamy czegoś dodatkowego do OC, jak np. NNW, assistance czy autocasco, to oprócz ceny należy również porównać warunki ubezpieczenia. Aby to zrobić, nie musimy wychodzić nawet z domu - do wyliczenia OC i innych ubezpieczeń komunikacyjnych może nam posłużyć Internet. Wiele towarzystw ma swoje kalkulatory online, ale jeszcze szybciej i sprawniej porównamy ceny w bezpłatnych porównywarkach OC i AC, takich jak kalkulator Motofakty.pl, który powstał przy współpracy z Rankomat.pl. Nieważne, czy szukamy ofert towarzystw honorujących zniżki z jednośladu, od współmałżonka lub takich, które nie liczą zwyżek za młody wiek współwłaściciela. To dzięki porównaniu dowiemy się, która oferta jest dla nas optymalnym rozwiązaniem.

Słowem podsumowania

Jak widać, istnieje wiele sposobów na obniżenie ceny OC nawet, gdy nie ubezpieczaliśmy wcześniej swojego prywatnego samochodu. Mało tego - świeżo upieczeni kierowcy, mający nawet 18 lat i prawo jazdy od kilku dni - wcale nie muszą powodować zwyżki ceny polisy. Wystarczy tylko rozeznać się z warunkami poszczególnych towarzystw i sposobami oceniania ryzyka, aby podjąć najrozsądniejszą decyzję.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • mfind

  Jeśli rodzice pomyślą zawczasu o zniżkach dla swojego dziecka, mogą je zawsze dopisać jako współwłaściciela do np. przyczepki i tak też znamy historię gdzie kierowcy w wieku 18 lat mieli maksymalne zniżki i niwelowali całkowicie zwyżki za brak doświadczenia za kółkiem i swój młody wiek ;) Pozdrawiam, Maciek, porównywarka OC i AC mfind

 • zyggi (gość)

  faktycznie brawoo WY!! znizki na dopisanie do przyczepki, potem jazda na droge bez doswiadczenia, wypadek i placz rodzicow, nawet jesli nic sie nie stanie to placza z powodu utraty znizek ;] polak kombinator pelnom gembom..dumny oczywiscie jak z klamek w kolorze nadwozia w polonezie ;]

 • ZZ (gość)

  BZDURY!!! Zniżki z przyczepki, motoroweru itp. nie są brane pod uwagę przy wyliczaniu składki na ubezpieczenie innych pojazdów. Tak było kiedyś. Kto udziela tych dziwacznych porad?

 • HORIZONT (gość)

  http://www.horizontonline.pl/jak_obni%C5%BCyc_sk%C5%82adke_oc_-_por%C3%B3wnywarka_OC.html

 • Tanie OC (gość)

  Chyba najistotniejszym punktem jest ostatni piąty. Systematyczny wzrost składek OC związany jest ze wzrostem uzyskiwanych odszkodowań w dużym stopniu spowodowane jest to faktem pojawienia się wyspecjalizowanych firm które w imieniu klienta je uzyskują a ubezpieczyciele oczywiście koszty te przerzucają na Klientów w postaci składek. Wysokość składki nie tylko jest związana z miejsce zamieszkania ale też wieloma innymi czynnikami. Porównywarki internetowe nie dają pełnych możliwości klientom a jedynie dają ogólny pogląd. Zapraszam na http://www.horizontonline.pl/jak_obnizyc_skladke_oc... gdzie doświadczeni doradcy przeprowadzają bezpłatnie symulacje składki biorąc np. pod uwagę adres zamieszkania a nie zameldowania

 • Rankinglokat.eu (gość)

  Podstawą jest porównanie ofert polis. Najlepiej w dobrej porównywarce ubezpieczeń takiej jak http://www.ubea.com.pl

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości