Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Taniej nie będzie

Data publikacji: Autor: łm

fot. Paweł Nowak Zdaniem polskich firm paliwowych po atakach na irackie rafinerie nie ma co liczyć na obniżki cen paliw.

Najbardziej narzekają kierowcy samochodów z silnikami diesla. Twierdzą, że w wyniku dotychczasowych obniżek skorzystali tylko ci, którzy tankują benzynę.

 

fot. Pawe³ Nowak Eksperci zajmujący się monitorowaniem cen paliw wyjaśniają, że obniżka oleju napędowego obecnie nie wchodzi w grę. Niedługo zaczną się wakacje i zwiększy się zapotrzebowanie na paliwo lotnicze. Sezon urlopowy oznacza częstsze loty czarterowe, a co za tym idzie zwiększenie potrzeb na paliwa do samolotów. W chwili gdy rafineria otrzymuje większe zamówienia od przewoźników lotniczych, podaż diesla maleje. A to wpływa na wzrost cen.
 
Wina leży też po stronie samych rafinerii. Od kilku lat coraz więcej kierowców kupuje auta o napędzie diesla, i to powoduje, że rafinerie nie są w stanie sprostać zapotrzebowaniu na olej napędowy. Sprawę rozwiązałoby przestawienie produkcji na wytwarzanie tego rodzaju paliwa, ale ponieważ jest to przedsięwzięcie drogie i czasochłonne, rafienerie nie chcą tego uczynić.


Według specjalistów ceny oleju mogą się utrzymać na obecnym, wysokim poziomie, a jeśli sytuacja na Bliskim Wschodzie nie ulegnie poprawie, to olej może ponownie zdrożeć.


Na polepszenie sytuacji w krajach roponośnych na razie nie ma co liczyć. Islamscy terroryści przeprowadzili atak na ropociąg w rejonie irackiego miasta Basra. Zniszczenie jego fragmentu może zmniejszyć eksport irackiej ropy o milion baryłek, czyli 1,2 proc. produkcji światowej. Londyńscy analitycy prognozują, że atak wpłynie na kolejną zwyżkę cen ropy.


W tej sytuacji raczej nie można mieć nadziei na obniżkę cen paliw w Polsce.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości