Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Tankowanie auta na wodór. Jak korzystać z dystrybutora? (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Toyota W Polsce ogólnodostępne dystrybutory dedykowane samochodom zasilanym wodorem są dopiero w fazie planowania. Pierwsze dwie stacje dające taką możliwość mają powstać w Warszawie i w Trójmieście. Dlatego na razie, aby sprawdzić, jak to działa, trzeba udać się do Niemiec.

 Pierwsze wrażenie? Pistolet jest znacznie cięższy od tych używanych w dystrybutorach benzyny czy oleju napędowego, napełnienie baku trwa nieco dłużej, a wodór tankuje się nie na litry, lecz na kilogramy. Poza tym różnice są niewielkie.

Zobacz także: Problem z uruchomieniem silnika diesla zimą

Aby skorzystać z dystrybutora należy użyć specjalnej karty, którą wcześniej się zamawia. Działa ona na zasadzie karty kredytowej.

Aby uniknąć wszelkich możliwych błędów, jakie może popełnić użytkownik podczas tej procedury, zastosowano wiele różnych zabezpieczeń. Dysza na końcu dozownika ma mechaniczny zamek, który zapewnia doskonałe połączenie z wlotem paliwa w samochodzie. Jeżeli zamek nie zostanie prawidłowo zamknięty, tankowanie się nie rozpocznie. Czujniki ciśnienia wykrywają najmniejsze wycieki na złączu między dozownikiem a wlotem, które przerywają tankowanie w razie wykrycia nieprawidłowości. Ściśle kontrolowane jest tempo pompowania, aby uniknąć niebezpiecznego wzrostu temperatury.

Proces tankowania trwa około trzech minut. Cena za kilogram? W Niemczech 9,5 euro.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • kacper (gość)

  Fajna sprawa

 • yeti (gość)

  Szczególnie czas tankowania robi wrażenie. Mirai jestlepszy niż klasyczny lepszym elektryk, bo jednak nie trzeba stać godzinami pod ładowarką aby jechać dalej. A do tego nie można zapominać, ze jest zero-emisyjny. Więcej takich samochodów to mniej zanieczyszczeń

 • lookbenzina (gość)

  Ciekawa przyszłość się szykuje.

 • ka19 (gość)

  więcej stacji tankowania i rządowy program nie dla elektryków a dla tych z ogniwami wodorowymi, jeszcze gdyby dopłaty...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości