Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Tankowanie podrożeje przez nowy podatek?

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Fot. Piotr Krzyżanowski Początek lipca przyniósł dalszy spadek cen paliw na stacjach. Po dziesięciu kolejnych tygodniach obniżek w najbliższych dniach za tankowanie zaczniemy jednak płacić więcej. Być może do wyższych cen paliw będziemy musieli się przyzwyczaić na dłużej.
W Sejmie pojawił się projekt ustawy, która ma wprowadzić opłatę drogową - nowy podatek, który zapłacą kierowcy.
 
Zgodnie z zapowiedziami posłowie partii rządzącej złożyli w Sejmie projekt ustawy zakładający stworzenie Funduszu Dróg Samorządowych. Środki z opłaty miałyby zostać po połowie przeznaczone na istniejący Krajowy Fundusz Drogowy oraz na nowy fundusz przeznaczony na rozwój dróg lokalnych. W efekcie planowanych zmian litr paliwa na stacji może zdrożeć o około 25 groszy.
 
W ten sposób posłowie chcą uzbierać pięć miliardów złotych rocznie. Do tego trzeba doliczyć dodatkowy miliard z podatku VAT.

Lipcowe podwyżki w rafineriach

Początek miesiąca na hurtowym rynku paliw w Polsce zdominowały podwyżki. Ceny w rafineriach rosły w reakcji na odbicie na rynku naftowym i powrót notowań ropy Brent w rejon 50 dolarów. Dodatkowo zwyżkową presję wywierały przejściowe ograniczenia w podaży paliw na krajowym rynku.

Redakcja poleca:

Egzamin na prawo jazdy trzeba będzie zdawać co roku?
Najlepsze trasy dla motocyklistów w Polsce
Czy warto kupić używaną Skodę Octavię II?

W efekcie metr sześcienny 95-oktanowej benzyny kosztuje dzisiaj średnio w rafineriach 3485 zł. To 52 zł powyżej ceny z końca czerwca. Olej napędowy w tym samym okresie podrożał o 63 zł i jego średnia cena w hurcie wynosi aktualnie 3386 zł/m3.

Koniec sezonu obniżek na stacjach

Detaliczne ceny paliw przedłużyły w mijającym tygodniu spadkową serię. O dwa grosze potaniała 95-oktanowa benzyna i za jej tankowanie kierowcy płacą średnio 4,32 zł/l. O grosz spadły średnie ceny oleju napędowego i autogazu. Litr diesla to wydatek na poziome 4,11 zł, a LPG kosztuje 1,85 zł/l.

Nadchodzący tydzień przyniesie zauważalne podwyżki na stacjach. Prognozowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,31-4,44 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,12-4,25 zł/l oraz 1,83-1,91 zł/l dla autogazu.
 
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2017-07-05
Pb 98 4,67
Pb 95 4,32
ON 4,11
LPG 1,85
PLN brutto/l
 

Zobacz także: Testujemy elektrycznego Golfa

Polecamy: Co ma do zaoferowania Volkswagen up!?

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Kierowca (gość)

  Gdzie jest kasa za dwie inne opłaty paliwowe? Właśnie przegrywają wybory i dobra zmiana psu w dupę

 • poz (gość)

  JESTEM w stanie zaakceptować taki podatek pod warunkiem ze KONKRETNIE zajmą sie dokończaniem obwodnicy i budową wiaduktów w Mieście bo kolejna kasa na wiejskie uliczki to jest absurd

 • poz (gość)

  dlaczego na ON jest wyższy podatek niz na Benzyne ????? skoro auta na rope bardziej szkodzą środowisku

 • Trach (gość)

  poz (gość) 2017-07-10 11:08 dlaczego na ON jest wyższy podatek niz na Benzyne ????? skoro auta na rope bardziej szkodzą środowisku ODP: bo auta na rope bardziej szkodzą środowisku

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości