Wszystko
o samochodach

Aktualności / Imprezy

Targowisko próżności

Data publikacji: Autor: Ryszard Polit

 Salon samochodowy w Paryżu odbywa się co dwa lata, na przemian z salonem we Frankfurcie. Ambicją każdego z nich jest, by odnotować jak najwięcej światowych premier.

Od 25 września do 10 października trwa Salon Samochodowy w Paryżu. Bilet kosztuje 10 euro i zwiedzających nie brakuje. Według organizatorów odbyło się 60 światowych premier samochodów, z tego ważniejszych - co najwyżej połowę.

 

Wtedy podnosi się prestiż wystawy.

 

W tym roku zaprezentowało się 432 wystawców z 27 krajów, którym oddano do dyspozycji hale o powierzchni 180 tys. m. kw. Oprócz producentów samochodów reprezentowana była branża części zamiennych i akcesoriów. Organizatorzy są zadowoleni, gdyż przybyło 80 nowych wystawców, a niektórzy powrócili, np. Rolls Royce, SsangYong czy Mahindra.

 

Obok wielkich koncernów na rynku istniej± ma³e firmy – stoisko firmy PGO produkuj±cej repliki Porsche. W stolicy światowej mody każdy wystawca stara się zaprezentować swoje produkty z najlepszej strony. W poprzednich sezonach była moda na występy grup tanecznych, często w skomplikowanych układach choreograficznych. W tym roku niektóre koncerny wynajęły modelki. Ich uroda i osobisty wdzięk miały przyciągnąć publiczność – i przyciągały. Największą armię modelek przywiózł koncern Fiata (Fiat, Lancia, Alfa Romeo), co biorąc pod uwagę zamiłowanie Włochów do piękna jest zupełnie zrozumiałe. Nie uszły więc uwadze publiki ani Panda 4x4, ani Panda Alesi, ani tym bardziej Stilo Abarth Schumacher, chociaż samego mistrza nie było. Ma³a firma Isuzu pokaza³a siê z jak najlepszej strony.

Metoda “na dziewczynę” zapewnia frekwencję nawet wtedy, gdy wystawca w zasadzie nie ma do pokazania żadnego nowego modelu. Przy Toyocie Avensis stała pani, a przy pani stali liczni gapie. Zgodnie filozofią firmy, Avensis zaprojektowany jest specjalnie dla Europejczyków, pani miała więc typowo europejskie rysy. Również przy Mitsubishi Colt stały Europejki. Zupełnie inaczej było na stoisku Audi, który miał kilka światowych premier - Audi A3 Sportback czy nowe A4. Te pojazdy prezentowały modelki o nieeuropejskich rysach, co zapewne świadczy o światowych aspiracjach niemieckiego producenta.

 

Francuscy producenci, zajmujący rzecz jasna halę numer 1, byli na swoim terenie i nie musieli angażować żadnych dodatkowych środków. Z zachwytem oglądano więc premierowego Renaulta Modusa, Citroena C4 czy Peugeota 1007. Przesuwane drzwi do tego auta dostarczyła amerykańska firma Delphi, której stoisko nie cieszyło się tak dużym powodzeniem. Licznie odwiedzano ekspozycje Mercedesa-Benza – klasa A, Volkswagena – Golf GTI czy Porsche – Boxster, chociaż tam nie było modelek. Przed Renaultem ¶wietlana przysz³o¶æ – w górze Modus.

 

Rover obchodzi³ 100-lecie istnienia i ma³o kto zwraca³ na to uwagê. Nastroje wśród producentów samochodów nie są najlepsze. W ciągu 7 miesięcy tego roku sprzedano we Francji o 1,6% mniej samochodów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, chociaż liczba 1 236 215 sztuk i tak jest nieporównywalna z naszym rynkiem. Obok wielkich koncernów na francuskim rynku z powodzeniem egzystują małe firmy, takie jak Ligier czy PGA. Ich ekspozycje budziły większe zainteresowanie niż wystawa brytyjskiego Rovera, który obchodził 100-lecie istnienia. Na to wydarzenie mało kto zwracał uwagę – niestety.

 Toyota Avensis i mi³a pani.

Fiat Panda 4x4 – bardzo interesuj±cy.

 

 Niektórzy twierdz±, ¿e naj³adniejsze modelki by³y u Fiata.

 

Terminy wprowadzenia na polski rynek niektórych nowości:

 

Fiat Multipla                           X 2004 r.

Opel Astra Kombi                   X 2004 r.

Citroen C4                             XI 2004 r.

Lancia Musa                           XI 2004 r.

Fiat Idea                                2005 r.

Fiat Panda Alesi                      2005 r.

Alfa Romeo 147                      2005 r.

Honda FR-V                           2005 r.

Mitsubishi Colt 3-drzwiowy       2005 r.

Opel Astra GTC                       2005 r.

Opel Tigra                              2005 r.

Chevrolet Aveo 3-drzwiowy     2005 r.

Peugeot 1007                         2005 r.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości