Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Taryfikator mandatów 2022. Mandaty w górę - prędkość w dół? Sprawdzamy!

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Łukasz Kaczanowski Informacje o nowym taryfikatorze mandatów obiegły media jeszcze przed zakończeniem 2021 roku. Jednak dopiero w styczniu podano dokładniejsze stawki mandatów za przekroczenie prędkości.

Fot. materiały prasowe Pierwsze mandaty według stawek z nowego taryfikatora zostały wręczone kierowcom już 1 stycznia. Rekordzista w Warszawie jechał prawie 160 km/h, za co otrzymał mandat w kwocie 2500 zł, a także utracił prawo jazdy. Czy w obliczu zmian stawek mandatów zmieniła się szybkość jazdy na poszczególnych odcinkach dróg?

- Kierowcy w dużych miastach jadą znacznie wolniej, w obawie przed mandatem. Możemy śmiało potwierdzić, że widoczne są zmiany w ich zachowaniu – stosują się do limitów prędkości i chętniej korzystają z aplikacji Yanosik nawet na krótkich, dobrze znanych trasach. Sprawdzając dane z 2022 roku, w naszym systemie zauważyliśmy, że udział przekroczeń prędkości na terenie zabudowanym i niezabudowanym spadł o 6,54% w porównaniu z 2021 rokiem. Największa poprawa stylu jazdy jest widoczna w terenie zabudowanym – tutaj nastąpił 11% wzrost poprawności jazdy kierowców w tym roku. Na terenie niezabudowanym kierowcom wciąż zdarza się dodać więcej gazu, ale i tu widoczny jest 5% wzrost poprawności przestrzegania limitów prędkości jazdy – informuje Julia Langa, Yanosik

Nowy rok dopiero się rozpoczął, a pierwsze mandaty według stawek z nowego taryfikatora zostały już przyznane. Według twórców systemu Yanosik widoczna jest znaczna poprawa zachowań kierowców, którzy uważniej przestrzegają limitów prędkości jazdy, a także coraz chętniej sięgają po aplikację, która ma za zadanie informować ich o bieżącej sytuacji na trasie. Czy ta tendencja utrzyma się dłużej, a kierowcy zaczną egzekwować przepisy drogowe? Kary w końcu osiągnęły poziom europejski, co być może zmieni złe nawyki zmotoryzowanych Polaków.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

Od 1 stycznia 2022 roku, nowe kary za wykroczenia prezentują się następująco:

 • przekroczenie prędkości do 10 km/h – 50 złotych
 • przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h – 100 złotych
 • przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h – 200 złotych
 • przekroczenie prędkości od 21 do 25 km/h – 300 złotych
 • przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h – 400 złotych
 • przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h – 800 złotych
 • przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h – 1000 złotych
 • przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h – 1500 złotych
 • przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h – 2000 złotych
 • przekroczenie prędkości od 71 km/h – 2500 złotych

Zobacz także: Ford Mustang Mach-E. Prezentacja modelu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Zp (gość)

  Kary wreszcie osiągnęły poziom europejski!!! Super!!! A kiedy zarobki osiągną poziom europejski?... nie ważne... wyższe mandaty, to więcej pieniędzy na socjal. Po co pracować?

 • Zp (gość)

  Kolejnym krokiem w nowym ładzie powinno być usunięcie kradzieży z Kodeksu Karnego, takie wykroczenie, ani przestępstwo nie powinno istnieć, bo tylko przeszkadza policji "pracować", zamiast ścigać piratów drogowych, to muszą umarzać nikomu nie potrzebne postępowania. Złodzieje powinni być nagradzani, a nie karani. Przecież przynoszą dochód rządowi, co zarobią na kradzieży to wydają na produkty wysokoakcyzowe, a okradziony kupi sobie jeszcze raz to co stracił i odprowadzi VAT. Czysty zysk.

 • Łukasz (gość)

  Podnoszenie stawek mandatów NIE poprawi bezpieczeństwa na drogach, bo to zależy tylko od umiejętności kierowców. Podwyższenie stawek mandatów to łupienie kierowców i kolejny sposób na kłócenie Polaków kto za kto przeciw, ot co.

 • Piter (gość)

  Podniesienie stawek za mandat jest ok. Jednak to jest nadal za mały bat na szaleńców drogowych.

 • mnich (gość)

  chciałbym się doczekać kiedy wszyscy przestaną łamać przepisy ruchu drogowego nie będzie dochodów z mandatów budrzet państwa i co wtedy wymyślą

 • Zp (gość)

  Wiesz Piter wysokość mandatów i sposób działania policji nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem na drogach. Policja nie staje z suszarką tam gdzie są niebezpieczne skrzyżowania i przejścia dla pieszych, gdzie większość kierowców zwalnia, ale od czasu do czasu trafi się wariat, który przejedzie tam 150km/h spowoduje wypadek i zginą ludzie. Policja poluje na kierowców tam gdzie są rozdzielone jezdnie, trzy pasy w każdym kierunku, brak skrzyżowań i przejść i niezasadne ograniczenie prędkości do 50km/h. Gdzie nigdy nie było żadnego wypadku, mimo, że wszyscy jadą 100km/h. Ale w tym właśnie miejscu wlepią 50 mandatów w godzinę. Gdyby stanęli w miejscu, gdzie zdarzają się wypadki, te wypadki przestałyby się zdarzać, ale wlepiliby pewnie z jeden mandat na dzień. Mam nadzieję, że wyjaśniłem Ci do czego służą mandaty, gdybyś był kierowcą, pewnie wiedziałbyś to.

 • Maniek (gość)

  Wystarczy przestrzegać przepisów i nie ma mandatu.Ale większość kierowców wie lepiej gdzie powinna być policja,gdzie są złe oznakowania,że nasze przepisy są beznadziejne.Wszystko złe,tylko oni wspaniali szoferzy polskich dróg.Sam święty nie jestem,nie jeżdżę zawsze zgodnie z przepisami,jednak jeśli już dostaje mandat to nie skomle i nie narzekam że policjant wyskoczył zza rogu.Pozdrawiam prawdziwych kierowców.

 • krzysztof (gość)

  Niestety to nuie wszystko. Stoją idioci w korku,czy przed swiatlami i trzymaja nogę na hamulcu jakby ręcznego nie mieli szczególnie w nowszych autach z ledami....i rażą woczy to też powinno byc karalne. Albo niby cwele zjeżdżają z ronda bez migacza i tego jest wiele....gdzie jest policja...nie ma nigdzie tylko stoją z suszarkami tylko?

 • Anonim (gość)

  Gdyby chodzilo o bezpieczenstwo to poszly by w ruch inne srodki jak punkty, prawo jazdy, prace spoleczne. Ale tu chodzi tylko o pieniedze do budzetu o nic wiecej.

 • Drako (gość)

  Dziwny przeskok do 30kmh 400 zł, do 40kmh 800 zł

 • Majek (gość)

  Dlatego ja na wszelki wypadek kupiłem wideorejestrator z zapisem prędkości żeby jednak mieć potwierdzenie tego jaką prędkością jechalem a co oni zmierzyli i czy to na pewno jest wynik przybliżony. Taką opcje ma wersja orllo LX-60 dual, pozdrawiam i jak najmniej mandatów ;)

 • Tomasz (gość)

  ***** ***

 • do Majek (gość)

  Taki vide z zapisem mozesz sobie wsadzic wiesz gdzie......

 • @niezależny@ (gość)

  To nic nie zmieni. Dzisiaj akurat zapłaciłem 800 zł 91 na 60 km/h z tymże droga wojewódzka, teren niezabudowany przez cały okres pomiaru. Ludzie w normalnych warunkach tutaj spokojnie powinno być ograniczenie ale do 90 km/h a ni do 60 km/h tylko po to abym mógł dwie rodziny wspomóc po 400 zł (mandat 800 zł) dla mnie paranoja. A panowie Policjanci zamiast pilnować prędkości w miastach to na trasie gdzie ruch praktycznie zerowy, teren niezabudowany i tylko znaki postawione przez idiotów bo tam nikt nigdy nie jechał i nie jedzie 60 km/h i to ma poprawić bezpieczeństwo ??? Na szczęście jeszcze tylko rok i wybory i każdy kto normalnie myśli po dziękuje temu towarzystwu.

 • Komentarz usunięty.
 • Haha (gość)

  To na chwile poprawi bezpieczeństwo z czasem wrócą: miganie światłami, cb radio, aplikacje do ostrzegania itp. To byłoby zbyt proste na przykładzie akcyzy na używki podnieśli i co ludzie przestali pic i czy palić, nie porostu poszukali innego źródła. Należny budować drogi szybkiego ruch, sprawdzić infrastrukturę drogowa, bo np. była droga dziurawa można było jechać 90 wyremontowali i postawili 40? albo autostrada i nagle znak uwaga dzikie zwierzęta? Analiza miejsc gdzie dochodzi do wypadków i nie tylko wstawienie tam ograniczenia prędkości ale poprawa infrastruktury, np przyczepności asfaltu itp

 • Kierowca (gość)

  Wszyscy wiemy o co chodzi! Ja głosuję na Korwina. To jest teraz mój mandat

 • Kierowca (gość)

  Wszyscy wiemy o co chodzi! Ja głosuję na Korwina. To jest teraz mój mandat

 • Kierowca (gość)

  Dziury, garby, doły na drogach, widzieliście tam policjantów albo urzędnkow dbających o bezpieczeństwo kierowców. Nie, ale stojący z radarami w zaroślach, krzakach i zagajnikach zawsze. Tak dbaja o bezpieczeństwo. Lej na to co mówią, rób swoje i nie głosuj.

 • Kierowca Szczecin (gość)

  U nas jest coraz gorzej sporo jest deb... na drogach i to że nowe mandaty to i tak robią co chcą nadmierna prędkość most pionierów do ul Hangarowej tam jest 70km a jadą 90-120km i kto szybciej wyścigi jechałem ostatnio to było takich 5 co to zrobili se wyścigi ,Policja to jest za głupia stoją tam gdzie kierowcy ci wiedzą noga na hamulcu mija Patrol Policji i rura . Omijanie na pasach wypszedzanie na pasach gdy nie ma Policji , jak Policja jest to jadą 45km a jak nie ma to 60-70km przy 50km. Ostatnio jade koło Kościoła jest 40 km jadę wolniej bo widzę ktoś przechodzi zwalniam stylu widzę golfa zapala długie światła impetem hamuje obok mojego zderzaka zapala długie i pogania w ciska sprzęgło i dodaje gazu ,bo jadę wolniej jest ciemno i jadę wolniej czy to takie trudne ? Moje zdanie jest takie powinno być tak że są kamery jest telefon gdzie powinno zgłaszać takich deb .

 • Kierowca (gość)

  Rząd to dranie policja to bestie trzeba na nich zwrócić uwagę jak jeżdżą myślę że 90% już by nie miało prawo jazdy trzeba zabrać im premie i budować drogi to wszyscy wyjdziemy na tym najlepiej

 • Komentarz usunięty.
 • Alex (gość)

  Bardzo dobrze że takie są kary, moze niektórzy nauczą się jeździć przepisowo,a jak nie to płacą dużo .

 • Krzysztof (gość)

  Im dłużej żyję w tym kraju, tym bardziej nienawidzę tego jak niewolniczy rygor i umysł ma ogromna część obywateli która z nami w tej ojczyźnie mieszka. To żałosne jak niektórzy z was dają się wykorzystywać, tłamsić, ubezwłasnowalniać i upupiać w imieniu prawa, porządku i bezpieczeństwa. Masa ludzi zapomina o wolności i tym że póki komuś dane działanie nie szkodzi, to nie jest to nic złego : ) Pozdrawiam i trzymam kciuki że ten naród zmądrzeje przynajmniej w następne 100 lat.

 • Aaaaa (gość)

  Jeżeli ktoś trochę jeździ to widzi że znaki ustawiają bez myślenia. Jeżeli jadę przez jedną wieś i bramy od drogi są 50m i jest 50 km/h a w drugiej są oddzielone tylko chodnikiem i jest 60 km/h to gdzie tu logika, albo biała tablica stoi gdzie zabudowania zaczynają się za 400m

 • mario (gość)

  Ludzie od stuleci po to wymyślają coraz lepsze środki komunikacji, aby zaoszczędzić najcenniejszą rzecz w życiu - CZAS. Obywatele po to łożą podatki na Państwo, aby to realizowało ich potrzeby w zakresie szybkiej komunikacji, zdrowia, bezpieczeństwa itd. W naszym kraju odpowiedzią na te potrzeby są głupawe stwierdzenia: "prędkość zabija", "gdzie się panu śpieszy?" itp. Wąskie i nierówne drogi, odwrotnie wyprofilowane łuki zakrętów, kretyńskie pomysły zasłaniające kierowcom widoczność, równie idiotyczne mieszanie ruchu jednośladów z ruchem samochodów w miastach, "las" znaków drogowych, linie przerywane i ciągłe powielane od czasów, gdy jeżdżono furmankami, super niebezpieczne, krótkie wjazdy na drogi szybkiego ruchu - to tylko niektóre dokonania naszych rodaków, którym chciałbym powiedzieć: "głupota zabija" oraz "gdzie zgubiliście rozum?"

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości