Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Taryfikator mandatów 2022. Rząd łagodzi niektóre kary

Data publikacji: Autor: Paweł Piątek

Pierwsze informacje zakładały, że nowy taryfikator mandatów wejdzie w życie już od pierwszego grudnia, a ich wysokość miała zostać nawet kilkukrotnie podwyższona. Dziś wiemy, że najprawdopodobniej zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. 
Fot. Lucyna Nenow Pierwsze informacje zakładały, że nowy taryfikator mandatów wejdzie w życie już od pierwszego grudnia, a ich wysokość miała zostać nawet kilkukrotnie podwyższona. Dziś wiemy, że najprawdopodobniej zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Sejmowa komisja infrastruktury przyjęła zmiany w kodeksie drogowym i podczas obecnego posiedzenia ma się nimi zająć Sejm. Jeżeli posłowie przyjmą nowelizację ustawy, przepisy zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku. I choć wysokość niektórych mandatów będzie niższa niż zakładano wcześniej, to i tak kary staną się bardziej dotkliwe niż obecnie.

Mniej niż zakładano

W pierwotnej wersji projektu zakładano, że górna granica mandatu za przekroczenie prędkości o 30 km/h wyniesie 1500 złotych. Podczas prac w komisji złagodzono ją jednak i w założeniu, mandat za to wykroczenie będzie mógł wynieść maksymalnie 800 złotych.
Za spowodowanie wypadku lub kolizji, której skutkiem będzie powstanie obrażeń, kierowca zapłaci nawet 1500 złotych. Tysiąc złotych trzeba będzie zapłacić za jazdę bez uprawnień, a 2 tys. zł jeśli zostaniemy przyłapani na tym wykroczeniu po raz drugi.

Dwa tysiące złotych mandatu zapłacą kierowcy także za wjeżdżanie na przejazd kolejowy mimo opuszczonych lub opuszczających się właśnie zapór. Ale to i tak kara niewspółmierna do zagrożenia, jakie jest przez nich stwarzane.

Nie uda nam się wymigiwanie, kto siedział za kierownicą, kiedy fotoradar zrobił zdjęcie i nie można na podstawie niego ustalić osoby prowadzącej. Jeśli na żądanie uprawnionego organu właściciel auta nie wskaże, kto w danej chwili kierował, wtedy wykroczenie to będzie zagrożone karą nawet do 30 tysięcy złotych.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu

Na szczęście karą 30 tysięcy złotych nie będą objęte drobne wykroczenia, takie jak jazda bez świateł czy wjechanie na skrzyżowanie bez możliwości jego opuszczenia po zmianie świateł. Owszem, 30 tys. zł będzie można zapłacić, ale za rażące naruszenie przepisów. Oczywiście jak zawsze "diabeł tkwi w szczegółach" i wkrótce dowiemy się co może zostać uznane, za rażące naruszenie przepisów.

Większa ochrona pieszych

Ustawodawca chce bardziej chronić pieszych, przynajmniej jeśli chodzi o wymiar mandatów. I tak mandat wysokości 1,5 tys. zł będzie groził za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. W tej samej wysokości będzie karane wyprzedzanie przed i na przejściu dla pieszych czy omijanie pojazdu ustępującego pieszym pierwszeństwa na przejściu. Jeśli w ciągu dwóch lat od ukarania wykroczenie się powtórzy, kolejny mandat wzrośnie już do 3 tysięcy złotych.

Punkty w cenie

Łatwo nie pozbędziemy się także punktów karnych. Wyzerują się one dopiero po dwóch latach. Nie będzie już także możliwości ich zmniejszenia, poprzez udział w specjalnych kursach.

Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Zobacz także: Peugeot 308 w odmianie kombi

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Krzysiek (gość)

  Śmiechu warte mandaty powinny być 5 x wyższe za jazdę po pijanemu i zamordowanie pieszego często dziecka minimum 50 tys plus bezwzględna konfiskata auta idioty !

 • kierowca (gość)

  mandaty powinny być uzależnione od wysokości zarobków bo jak to się ma 2062zł na miesiąc i ten co zarabia 20000zł na miesiąc płacą po 1000zł jeden traci połowę pensji a drugi nie kupi sobie koniaku to dopiero sprawiedliwe brawo

 • KKJ (gość)

  Stawiam że nic to nie da. Jak się nie pilnuje przestrzegania prawa to można sobie tak ponosić w nieskończoność. I co z tego że dostanie 1 tys. mandatu zamiast 500 ... jednego i drugiego i tak nie płacą. Ochrona pieszego .. śmieszne ... to żadna ochrona !!! Należałoby zrobić tak jak u szkopów jest .. tam jest ochrona ... my mamy jeden rodzaj przejścia dla pieszych ... a o nie aż 3.

 • KKJ (gość)

  Jazda po pijaku :) i kara za to :) :). Koleś ma 3 wyroki sądowe ... 10 tys. do zapłaty .... i w d. to ma. Prawo na papierze. I co komornik mu wejdzie ... i auto za 500 PLN .. gdzie transport tego na złom podwyższy jego wartość o 100%. Te nieoświetlone przejścia dla pieszych, zasłonięte krzakami, na którym zebra znikła już 2 lata temu. Kopiują wycinek rzeczywistość z Niemiec .. a możecie całe Niemcy przejechać i przejścia zebra to ciężko tan znaleźć. Jak są to tylko w rejonach uspokojonego ruchu .. i nie na wielopasmówkach. Debile te PRD tworzą ... ba ... oni pieszych nie chronią ... tylko pewnie swoje kieszenie ... bo za free tych projektów nie robią.

 • Nieznajoma (gość)

  3 tys mandatu dla rowerzystów jeżdżących bez światła i w czarnych ubraniach bez żadnego odblasku, za zmianę pasa ruchu bez sygnalizowania ręką i za zjazd z ulicy na przejście dla pieszych i ponowne włączenie się do ruchu z chodnika. 5 tys dla pieszego który z galami wlepionymi w telefon i w słuchawkach włazi na przejście nie patrząc czy coś jedzie. Niech dodadzą to a wszystcy będą zadowoleni.

 • Do nie znajoma... (gość)

  Cmoknij mnie kretynko

 • Krystian (gość)

  Śmiechu warte Jedyna poprawa bezpieczeństwa to autostrady i obwodnice miast. PiS porozdawał na 500 plus i kończą się pomysły. Chory kraj. Ktoś dobrze napisał poseł który zapłaci 2 tys będzie się z tego śmiał ą osobą która zarabia w tym głupim kraju 2100 na rękę po zapłaceniu mabsatu nie wystarczy na chleb dla dzieci

 • Kis (gość)

  I co ciekawe, nikt nie podaje linka do projektu zmian. Wszystkie artykuły klepią to samo, a na stronach sejmowych też szczątkowe info. Nikt nie wie, czy za dziadowskie parkowanie zostanie śmieszna stówka, czy może będzie na chodnikowych cwaniaków większy bat

 • Goblin (gość)

  Za jazdę bez uprawnień 1000zl. Brawo wy, po co robić prawko. Gosc zabił dziecko jadąc autem, mając zabrane prawko, niewinny bo dziecka nie powinno tam być. Co się teraz zmieniło w tej kwestii? Nic.

 • Goblin (gość)

  Brak kary więzienia za uporczywe jeżdżenie bez prawa jazdy, gdy nakładanie kar finansowych nie skutkuje.

 • V22222 (gość)

  Dają prawa pieszym i rowerzystą , tylko nikt im nie mówi co tak naprawdę im wolno , a pieszy i rowerzystą ma wrażenie że może wszystko , a kierowca ma zgadywać czy dwie dewoty przy pasach chcą przejść czy tylko stoją i obgadują sąsiadów

 • Michał (gość)

  Oczywiście że wysokość mandatu powinna być uzależniona od zarobków. Jeden się pójdzie wieszać a drugi się śmieje z wysokości takich samych mandatów.

 • Jurek (gość)

  To wszystko jest chore

 • Sebastian (gość)

  Skandal dla normalnych użytkowników dróg.. przez wyzsze mandaty za przekroczenie prędkości wzrasta zagrożenie na drogach. Użytkuje srednicowke gdziecwystraszeni kierowcy jadąc do pracy cisną się między Tirami..tworzac strasznie niebezpieczne sytuacje..sam widziałem jak tir zgniotl osobówek bo się kręcił mu pod kołami..

 • Racjonalnie (gość)

  TO NIE RZAD TO NIE TARYFIKATOR TYLKO BANDA ZŁODZIEJI

 • Racjonalnie (gość)

  To są zmiany dla ludzi którzy nie mają pojècia o kierowaniu autem /jeżdzą "jeno"do koscioła w niedzielę a nie jak się jeździ się 700-1000km dziennie

 • Racjonalnie (gość)

  W Tym kraju prawo ustalają Ci co o konkrętnej sprawie pojęcia nie mają a przez to mają wypatrzoną rzeczywistość 1)na temat aborcji wypowiadają sie bezdzietne bezplodne rządzące pedaly 2) na temat ustawy o ruchu drog.ludzie których wozi rządową limuzyną szofer Rządzą złodzieje żerujący na obywatelach 500 plus dadzą bezrobotnym a ludzią zapieprzającym od świtu do nocy w delegacji podniosą podatki Nie polski ład tylko złodziejskie pisowskie rządy

 • Racjonalnie (gość)

  To nie kary to jawne złodziejstwo szkoda że na złodziejstwo i bezprawne łamanie konstytucji nie ma kary

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości