Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Taryfikator mandatów 2022. Te 3 zmiany mogą zaskoczyć

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Lucyna Nenow 1 stycznia 2022 roku wszedł w życie nowy taryfikator mandatów. O ile wiele mówi się o podwyżce mandatów za przekroczenie prędkości, to w życie weszły także inne zmiany, które mogą zaskoczyć uczestników uchu drogowego.

O tym przepisie wie niewielu kierowców, a w nowym taryfikatorze mandatów kara za to wykroczenie znacznie wzrosła. Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazują, że poza terenem zabudowanym podczas jazdy tunelem o długości przekraczającej 500 m należy zachować przynajmniej 50 m odstępu od poprzedzającego pojazdu. Od 1 stycznia 2022 roku kara za niestosowanie się do tej regulacji wynosi od 300 do 500 zł. Wcześniej kara wynosiła 100 zł.

Określono także kary za niewskazanie, kto w danym momencie kierował pojazdem. W sprawach o przestępstwo kara minimalna to 4000 zł. Jeśli sprawa dotyczy spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym, kara to nie mniej niż 2000 zł. W sprawach dotyczących przekroczenia dozwolonej prędkości będzie to dwukrotność wysokości grzywny przewidzianej za wykroczenie, ale nie mniej niż 800 zł.

Zobacz także: Czy gaśnica w samochodzie jest obowiązkowa?

Nieuprawnione korzystanie z karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnością i zajęcie takiego miejsca wiąże się po 1 stycznia 2022 roku z mandatem w wysokości 1200 zł. Za zajęcie miejsca dla osoby z niepełnosprawnością, ale bez posługiwania się kartą parkingową przewidziano karę w wysokości 800 zł. Wcześniej za zajęcie "koperty" obowiązywała kara 500 zł.

Szczegółowo z nowym taryfikatorem mandatów można zapoznać się w materiale

zobacz także Taryfikator mandatów na 2022 rok. Zobacz stawki mandatów w 2022 roku!

Zobacz także: Kia Sorento 1.6 T-GDI PHEV 265 KM. Prezentacja modelu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości