Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Taryfikator mandatów: uważaj, przez co rozmawiasz w aucie

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Taryfikator mandatów: uważaj, przez co rozmawiasz w aucie Trwają prace nad nowym, surowszym, taryfikatorem kar za wykroczenia drogowe. W myśl proponowanych zmian karani punktami będą m. in. kierowcy rozmawiający przez komórkę podczas prowadzenia auta.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało nowy taryfikator.

W nim m. in. przyjęto, że za rozmowę przez komórkę podczas prowadzenia auta będzie 5 punktów karnych, do tego 200 zł mandatu (teraz jest tylko mandat 200-złotowy). Podobna liczba punktów wpadłaby kierowcy, który zaparkuje na miejscu dla niepełnosprawnych (do tego 500 zł).

Za przewożenie dziecka bez fotelika ma być 6 punktów (i 150 zł). Za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa – 4 punkty (jest 1; do tego 100 zł). Natomiast aż 10 punktów karnych dostanie kierowca, gdy popełni wykroczenie przeciwko pieszemu. Np. za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, do tego 200-złotowy mandat.

Gdy ktoś nie zatrzyma się na "stopie”, to dostanie 2 punkty i 100-złotowy mandat. Będą też punkty karne za kulig – gdy ktoś podczepi do auta sanki, zarobi za to 5 punktów. Zdaniem policjantów taka zmiana wpłynie wyłącznie na korzyść użytkowników dróg i poprawę bezpieczeństwa.

– Przecież korzystanie z telefonów komórkowych podczas prowadzenia samochodu, to bardzo często przyczyna wypadków. Zwłaszcza, gdy ktoś próbuje odebrać albo wysłać SMS-a – mówi Grzegorz Sudakow, naczelnik wydziału ruchu drogowego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Taryfikator mandatów: uważaj, przez co rozmawiasz w aucie
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Taryfikator mandatów: uważaj, przez co rozmawiasz w aucie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości