Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Taxi-kartel?

Data publikacji: Autor: ab - Gazeta Krakowska

Jesienią 2003 roku tarnowscy taksówkarze chcieli zaprotestować przeciw nowym przepisom, które - ich zdaniem - utrudniały im działalność. Wówczas wszystkie tarnowskie firmy taksówkarskie podpisały porozumienie, że zaprzestają stosowania jakiegokolwiek rodzaju ulg i promocji. To oznaczało podwyżkę cen usług przewozowych a także zniesienie konkurencji pomiędzy poszczególnymi (w sumie 10) firmami.

 

Miejski Rzecznik Konsumentów Krzysztof Podgórski ostrzegał ich wówczas, że jest to działanie na szkodę klientów, z czego mogą wyniknąć kłopoty. Taksówkarze nie chcieli jednak słyszeć o wycofaniu się z porozumienia. Sprawa trafiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

Właśnie nadeszła odpowiedź urzędu, który całkowicie podzielił stanowisko tarnowskiego rzecznika. Urząd uznał, że tarnowianie, w wyniku taksówkarskiego porozumienia, stracili podwójnie. Po pierwsze więcej płacili za przejazdy taksówkami, po drugie - zostali pozbawieni możliwości wyboru oferty, gdyż wszystkie firmy stosowały te same stawki i nie proponowały żadnych dodatkowych udogodnień. Urząd nakazał taksówkarzom nie tylko zaprzestania takiej działalności, ale ukarał ich także finansowo. Każda z sieci będzie musiała zapłacić 5 procent od wartości przychodu w 2003 roku.

 

Decyzja urzędu nie jest prawomocna a taksówkarzom przysługuje prawo odwołania się od niej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie. Zdaniem Krzysztofa Podgórskiego małe są szanse, by sąd uchylił postanowienie urzędu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości