Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38117 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Wiadomości / Technologia

Telefon zastąpi kluczyk do auta?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. materiały prasowe Zamiast kluczyka do uruchomienia samochodu wystarczy telefon. Smartfon będzie rozpoznany przez system samochodu jako zwykły kluczyk. Rozwiązanie ma być dostępne dla klientów Volvo już w przyszłym roku.

Fot. materiały prasowe Nowa aplikacja, do której dostęp otrzymają klienci będzie pełnić dokładnie taką samą rolę, jak stosowane dotychczas tradycyjne kluczyki do samochodu. Dzięki aplikacji mobilnej możliwe będzie otwarcie i zamknięcie centralnego zamka auta, jak również samej tylnej klapy oraz rozruch silnika.

- W tej chwili system Volvo On Call łączy się z samochodem za pomocą sieci GSM. To znaczy, że mogę uruchomić samochód albo go zamknąć ze znacznej odległości. Dzieje się tak dlatego, że auto ma własną kartę SIM i jest traktowane przez sieć telefonii komórkowej jako aparat telefoniczny - mówi newsrm.tv Stanisław Dojs, PR manager w Volvo Car Poland.

Redakcja poleca:

 
Wykorzystując aplikację można będzie także zarezerwować i opłacić wynajem auta, a następnie otrzymać cyfrowy klucz do niego, już wewnątrz aplikacji. Dzięki temu będzie wystarczyło zlokalizować samochód za pomocą sygnału GPS a następnie otworzyć i uruchomić auto omijając czasochłonne kolejki w punkcie wynajmu auta, na lotnisku lub na dworcu.

Kolejną z oferowanych opcji będzie udostępnianie cyfrowego klucza do Volvo innym osobom, takim jak członkowie rodziny, współpracownicy, czy komukolwiek innemu, kto może się pochwalić posiadaniem smartfona i wystarczającym poziomem zaufania właściciela pojazdu.

Testy technologii będą prowadzone wiosną wraz z firmą Sunfleet na szwedzkim lotnisku w Goeteborgu, gdzie oferowane będą pierwsze samochody na wynajem bez kluczyków, dostępne poprzez nową aplikację. Pierwsze auta szwedzkiej marki wyposażone w to rozwiązanie trafią do klientów w 2017 r. Oczywiście nadal będzie można zamówić tradycyjne kluczyki.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Frejus (gość)

  Szkoda że w przyszłym roku tylko w Szwecji ale może to i lepiej. Niech przetestują i zobaczymy czy się przyjmie. Volvo chyba jest pierwszą marką która stosuje to rozwiązanie więc mają duże szanse na to żeby zapoczątkować rewolucję w tym temacie. Czy nie byłoby cudownie jakby nie trzeba było nosić w kieszeni kluczyków?

 • Krawczyk (gość)

  Bardzo ciekawy concept - volvo jak zawsze idzie do przodu :) jedynie zastanawia mnie co będzie w razie rozładowania baterii? Może ładowanie bezprzewodowe na zewnątrz samochodu? Kto wie, Volvo ma coraz ciekawsze pomysły więc oby tak dalej ;)

 • Romix (gość)

  Teraz w sumie bez telefonu się nigdzie nie rusza człowiek więc dobry pomysł. Zamiast kart i dowodu smartphone, zamiast kluczyków do nowego volvo - smartphone. @Krawczyk tak jak mówisz, jeszcze tylko bateria lepsza do telefonu i będzie perfekto.

 • xxxx (gość)

  Pewnie po doładowaniu sima 10 otwarć samochodu dostaniesz gratis

 • Łukasz (gość)

  Zastanawiałem się właśnie gdzie ja o tym słyszałem.. ciekaw jestem czy concept Szwedów wejdzie za rok w życie. Na pewno będą pierwsi z takim rozwiązaniem chociaż konkurencja już podpatrzyła i też działa. Muszą się Szwedzi spieszyć :P

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Volvo zdjęcia

Volvo dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Volvo Cena

Części dla marki Volvo

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

899 zł