Wszystko
o samochodach

Porady / Wyposażenie

Temperatura zewnętrzna

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. R. Polit: W wielu samochodach fabrycznie montuje się czujniki temperatury zewnętrznej. W zimie ostrzegają one kierowcę o możliwości wystąpienia oblodzenia jezdni. Gdy zimą wybieramy się z północy kraju w góry możemy zaobserwować jak zmienia się temperatura wraz ze wzrostem wysokości.

Fot. R. Polit: W wielu samochodach fabrycznie montuje siê czujniki temperatury zewnêtrznej. W zimie ostrzegaj± one kierowcê o mo¿liwo¶ci wyst±pienia oblodzenia jezdni.

 

Odczyt temperatury zewnętrznej informuje kierowcę o możliwości pojawienia się oblodzenia jezdni. Ta informacja pozwala podjąć decyzję o zmniejszeniu prędkości jazdy, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo podróżowania. Dlatego w wielu samochodach, nawet klasy kompaktowej, fabrycznie montuje się czujniki temperatury zewnętrznej z odczytem na tablicy wskaźników. Oprócz informacji wizualnej, układ ostrzega kierowcę sygnałem dźwiękowym, gdy temperatura spada poniżej plus 4 stopnie C. Następny sygnał informuje, że temperatura spadła poniżej 0 stopni C i istnieje niebezpieczeństwo oblodzenia jezdni.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

  • zbychu (gość)

    Nawet w moich niziutkich Gorach Swietokrzyskich przy pokonywaniu roznic wysokosci 200m juz widze na termometrze w aucie 1,0-1,5 stopnia roznicy. Warunek to brak wiatru, ktory mieszalby masy powietrza. Jest to oczywiscie zgodne z prawami natury (0,5st./100m) :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości