Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38867 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

Testy zderzeniowe Euro NCAP. Jaki wynik uzyskał nowy Seat Leon?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Seat Niezależna instytucja Euro NCAP, testująca poziom bezpieczeństwa pojazdów, przyznała SEAT-owi Leonowi najnowszej generacji najwyższą ocenę – pięć gwiazdek. W ostatnim czasie standardy testów organizacji stały się jeszcze bardziej restrykcyjne.

Euro NCAP. Nowe procedury testów zderzeniowych

W maju 2020 roku Euro NCAP zaostrzyło wymogi i wdrożyło nowe standardy programów testowych. Obecnie pojazd zderza się czołowo z mobilną, deformowalną przeszkodą, a nie tak jak dotychczas – nieruchomą. Zwiększono również masę i szybkość, z jaką porusza się platforma uderzająca pojazd z boku. Co więcej, po raz pierwszy w historii Euro NCAP ocenia, jak dobrze chroniony jest kierowca w sytuacji zderzenia bocznego oraz jakie istnieje zagrożenie, że osoby siedzące na przednich fotelach mogą się nawzajem zranić.

Organizacja zaczęła silniej kontrolować zastosowane w samochodzie rozwiązania zapobiegające niebezpiecznym zdarzeniom drogowym oraz systemy wspomagania kierowcy. Wprowadziła nową procedurę testowania systemu automatycznego hamowania awaryjnego, biorącą pod uwagę również manewry skręcania na skrzyżowaniach oraz cofania. Opracowała także schemat oceny systemu monitorowania skupienia kierowcy i włączyła go w bardziej kompleksowy system analizowania narzędzi zapewniających bezpieczeństwo.

Seat Leon. Systemy bezpieczeństwa

Gama zaawansowanych systemów bezpieczeństwa analizujących dane z licznych czujników rozmieszczonych w samochodzie pozwala Leonowi dostosowywać się do zmieniających się warunków na drodze.

Na przykład, gdy opcjonalny system Pre-Crash Assist wykryje nadciągające zagrożenie, reaguje w ciągu zaledwie 0,2 sekundy – zaciska pasy bezpieczeństwa, włącza światła awaryjne, podnosi szyby i zamyka szyberdach, zwiększając tym samym ochronę pasażerów.

SEAT Leon jest wyposażony w siedem poduszek powietrznych, w tym nową centralną poduszkę powietrzną zamontowaną z przodu pojazdu. Zapobiega ona ewentualnemu kontaktowi głów kierowcy i pasażera w sytuacji zderzenia bocznego.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

Bezpieczeństwo osób podróżujących samochodem zwiększa też system Front Assist wykrywający pojazdy, pieszych i rowerzystów. Funkcja wspierana jest przez asystentów awaryjnego kierowania i skrzyżowań. Po tym, jak Front Assist ostrzeże kierowcę o przeszkodzie na drodze, asystent awaryjnego kierowania ustali najdogodniejszą trajektorię pozwalającą ją ominąć i wspomoże kierowcę w obsłudze kierownicy i pedałów.

Co więcej, SEAT Leon oferuje asystenta pasa ruchu oraz funkcję Emergency e-Call automatycznie zawiadamiającą służby o zdarzeniu drogowym. Między innymi te elementy czynią z modelu jeden z najbezpieczniejszych pojazdów na rynku.

Testy zderzeniowe Euro NCAP. Jaki wynik uzyskał nowy Seat Leon?

Zarówno spalinowy SEAT Leon, jak i jego hybrydowe wersje zdobyły bardzo wysokie wyniki we wszystkich kategoriach testowych Euro NCAP: 92% w ochronie dorosłego, 88% w ochronie dziecka, 71% w ochronie najbardziej narażonych użytkowników dróg oraz 80% w analizie systemów bezpieczeństwa.

Euro NCAP aktualizuje swoje procedury co dwa lata, a w 2020 roku stały się one bardziej wymagające niż kiedykolwiek wcześniej. SEAT podtrzymuje zobowiązanie do tworzenia pojazdów, które będą pozytywnie wyróżniać się w testach organizacji, niezależnie od stopnia ich trudności.

 Zobacz także: Tak prezentuje się nowy model Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

SEAT Leon zdjęcia

SEAT Leon dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

SEAT Leon Cena

Części dla marki SEAT

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

477 zł