Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Testy zderzeniowe Euro NCAP - komentarz

Data publikacji: Autor: (WIB)

Pod wpływem Euro NCAP czy nie, faktem jest, że nowe auta są coraz bezpieczniejsze. W ostatnio przeprowadzonym teście zderzeniowym wzięło udział 17 aut.

Pod wpływem Euro NCAP czy nie, faktem jest, że nowe auta są coraz bezpieczniejsze. W ostatnio przeprowadzonym teście zderzeniowym wzięło udział 17 aut. Aż sześć z nich uzyskało maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. Nowym liderem klasyfikacji jest Renault Espace, który zdobył łącznie 35 punktów na 37 możliwych.

Inna sprawa, że punkt, o jaki van Renault okazał się lepszy od innych aut, Espace uzyskał za system przypominający o zapięciu pasów. Trzy inne auta uzyskały 34 punkty (Volvo XC90, a także testowane powtórnie Toyota Avensis i Renault Laguna), co również oznacza maksymalną notę pięciu gwiazdek. O punkt gorsze okazały się BMW X5 i Saab 9-5, a o pięć gwiazdek dosłownie otarły się Volkswagen Touran i Citroen C3 Pluriel, uzyskując odpowiednio 32 i 31 pkt.

Wyniki ostatniego testu są zaskakująco dobre. Sześć aut z 17 testowanych uzyskało maksymalną notę, zaledwie 2 zdobyły 3 gwiazdki. Największym rozczarowaniem jest fatalny wynik vana Kia Carnival, który zdobył zaledwie 18 punktów i zasłużył na dwie gwiazdki. Pozostałe samochody, w tym dwa reprezentujące segment B, otrzymały cztery gwiazdki. To cieszy, małe auta mają przecież krótką strefę zgniotu i wydawałoby się, że stoją na przegranej z góry pozycji w konfrontacji z dużymi vanami i limuzynami. Tymczasem Citroen C3 Pluriel czy nieco większy Peugeot 307 CC uzyskały wynik lepszy niż duże auta jak Honda Accord czy Opel Signum.

Do Hondy Stream, dużego vana, który był do tej pory samotnym liderem w testach zderzenia z pieszym, dołączył Volkswagen Touran - oba auta mają po trzy gwiazdki za tę próbę.

Pozostałe auta, z wyjątkiem Kii Carnival, Hyundaia Trajeta, Kii Sorento, BMW X5, Toyoty Avensis i Opla Signum (którym przyznano jedną gwiazdkę), zdobyły po dwie gwiazdki.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości