Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37835 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

Testy zderzeniowe Euro NCAP. Nagroda dla Volkswagena za system ostrzegawczy

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot.  Euro NCAP Euro NCAP przeprowadza nie tylko testy zderzeniowe badając bezpieczeństwo samochodów. Przyznaje również nagrody za rozwiązania technologiczne. Takie wyróżnienie przyznano właśnie Volkswagenowi.

Euro NCAP uhonorowało Volkswagena za system Car-To-X, który jest tzw. lokalnym ostrzeżeniem o zagrożeniach. System jest w standardowym wyposażeniu nowego Volkswagena Golf, znajdzie się też w przyszłych modelach ID.

Jest to system, który wykorzystuje technologię ITS-G5 na krótkich odległościach między samochodami oraz między samochodem a otoczeniem, w celu ostrzegania kierowców o zagrożeniach bezpieczeństwa. Na przykład samochód wyposażony w taki system może wydać ostrzeżenie innym pojazdom, jeśli zepsuł się na środku jezdni lub uczestniczył w kolizji.

Podobnie pojazdy ratownicze mogą wysyłać sygnał do pobliskich pojazdów w celu ostrzeżenia ich o obecności. Ostrzeżenia mogą wysyłać nawet urządzenia techniczne, jak np. bariery drogowe lub tablice świetlne, oczywiście jeśli są wyposażone w ten system.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Zalecenia dla kierowców

Oprócz przekazywania takich ostrzeżeń samochody wyposażone w lokalne ostrzeżenie o zagrożeniach mogą również odbierać te sygnały i wykorzystywać je do ostrzegania kierowcy o niebezpieczeństwie.

Ostrzeżenia są wydawane kierowcy tylko wtedy, gdy prędkość pojazdu przekracza 80 km/h. Dotyczy to sytuacji, w których dochodzi do najpoważniejszych wypadków, np. drogach poza terenem zabudowanym i autostradach, gdzie prędkości są zwykle wyższe.

System Car-To-X Volkswagena przetestował ADAC w Niemczech w różnych scenariuszach. We wszystkich przypadkach system wydawał prawidłowe i aktualne informacje pojazdowi odbierającemu oraz, a w stosownych przypadkach ostrzeżenia.

System komunikacji Car-To-X Volkswagena jest pierwszą technologią nagrodzoną przez Euro NCAP od prawie sześciu lat.

Zobacz także: Tak prezentuje się Golf nowej generacji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Volkswagen zdjęcia

Volkswagen dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Volkswagen Cena

Części dla marki Volkswagen

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

608 zł