Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Testy zderzeniowe grupy aut...

Data publikacji: Autor: Piotr Robakowski

które uzyskały maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. Są to: Renault Megane II, Renault Laguna, Renault Vel Satis i Mercedes E Klasy.

Grono aut, które w testach zderzeniowych uzyskały maksymalną ocenę pięciu gwiazdek (dotychczas m.in. Renault Megane II, Renault Laguna, Renault Vel Satis i Mercedes E Klasy) na razie się nie powiększyło.

Podczas ostatniego testu, sprawdzono wytrzymałość sześciu konstrukcji - MG TF, Audi TT, Skody Superb, BMW X5, Opla Merivy i Mitsubishi Pajero Pinin. Najlepiej wypadło pięć pierwszych aut, w teście uzyskały one po cztery gwiazdki, terenowe Mitsubishi zdobyło trzy gwiazdki. Znacznie gorzej było w zderzeniu z pieszym, dwa auta - Skoda Superb i Audi TT dołączyły do Suzuki Grand Vitary i w ten sposób klub aut, które nie zdobyły w tej próbie żadnej gwiazdki, powiększył się do trzech. Opel Meriva, BMW X5 i Mitsubishi Pajero Pinin zdobyły po jednej gwiazdce. Zdeklasował je MG TF, uzyskując trzy gwiazdki. Jak widać trudna jest sztuka tworzenia aut bezpiecznych, a poziom bezpieczeństwa nie zawsze związany jest z ceną zakupu.

Wyniki testu

Model wynik ogólny zderzenie z pieszym zderzenie czołowe zderzenie boczne
Audi TT **** - 75 proc. 89 proc.
MG TF **** *** 63 proc. 89 proc.
Opel Meriva **** * 63 proc. 89 proc.
BMW X5 **** * 81 proc. 100 proc.
Mitsubishi Pajero Pinin *** * 50 proc. 89 proc.
Skoda Superb **** - 56 proc. 94 proc.

EURO NCAP - OSTATNIA PRÓBA
Audi TT
Audi TT poddano testowi (zderzenia czołowego) ze złożonym dachem, podczas zderzenia bocznego jest dość duże ryzyko obrażeń głowy. Istnieje także ryzyko obrażeń nóg o elementy tablicy przyrządów. Minusem jest wynik zderzenia z pieszym.

MG TF
Choć MG TF powstał na bazie modelu MGF i jego konstrukcja liczy sobie już 7 lat, auto bardzo dobrze wypadło w teście zderzeniowym. Podobnie jak w przypadku Audi TT z zamkniętym dachem w teście zderzenia bocznego jest ryzyko obrażeń głowy. Znakomity wynik zderzenia z pieszym.

Opel Meriva
Drzwi kierowcy otwierały się niemal normalnie, nieliczne zastrzeżenia dotyczyły skuteczności napinaczy pasów. Wysoko umieszczone fotele pomogły w uzyskaniu dobrego wyniku w zderzeniu bocznym.

BMW X5
Bardzo dobry wynik zderzenia czołowego, przestrzeń na nogi minimalnie się zmniejszyła, jest jedynie ryzyko obrażeń kolan o twarde elementy deski rozdzielczej. Niewiele zabrakło do pięciu gwiazdek.

Mitsubishi Pajero Pinin
Nadwozie Pajero Pinina nie zniosło zbyt dobrze zderzenia czołowego. Ryzyko obrażeń klatki piersiowej jest wysokie, podobnie jest w przypadku nóg kierowcy. Lepiej wypadła w zderzeniu bocznym, nieco gorzej z pieszym.

Skoda Superb
Skoda zbudowana jest na płycie podłogowej VW Passata, powtórzyła jego wynik - cztery gwiazdki. Test zderzeniowy z pieszym wypadł bardzo źle. Kierowca jest narażony na obrażenia w wyniku uderzenia w kierownicę.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości