Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

TIR-y płacą w Niemczech

Data publikacji: Autor: (rp)

Fot. Volvo Od początku 2005 r. na niemieckich autostradach obowiązują opłaty dla samochodów ciężarowych o masie przekraczjącej 12 ton.

Od początku 2005 r. na niemieckich autostradach obowiązują opłaty dla samochodów ciężarowych o masie ponad 12 ton.Fot. Volvo

 

Wysokość opłat uzależniona jest m.in. od masy pojazdu i pokonanego przez samochód dystansu. Uśredniony koszt przejechania kilometra wynosi 12,4 eurocenta.

 

Do obliczania należności wykorzystuje się skomplikowany system komputerowy. Przewoźnicy często korzystający z niemieckich autostrad instalują w ciężarówkach urządzenie OBU (On Board Units), które przekazuje informacje o trasie przejazdu do centrali systemu. Dzięki temu rachunki za przejazd będą wystawiane szybko i na czas.

 

Pojazdy bez systemu OBU przed rozpoczęciem jazdy muszą dokonać rejestracji w systemie za pośrednictwem telefonu komórkowego, internetu lub w terminalu przy stacjach benzynowych czy większych barach.

 

W styczniu spodziewane są kolejki do terminali rejestracyjnych, dlatego w wypełnianiu zgłoszenia maja pomagać przeszkoleni doradcy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości