Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Toruń nie będzie mieć połączenia z autostradą A1?

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Toruń nie będzie mieć połączenia z autostradą A1? W piątek ma zostać otwarty odcinek A1. Toruńscy drogowcy wciąż nie mają pozwolenia na użytkowanie trasy dojazdowej do autostrady.

Skąd to całe zamieszanie? Według pierwotnych planów toruńsko-grudziądzki odcinek autostrady A1 od Nowych Marz do Czerniewic miał być gotowy pod koniec tego roku. Roboty udało się jednak przyspieszyć i kolejnym, 62-kilometrowym odcinkiem trasy szybkiego ruchu, pojedziemy już pojutrze.

Kilometrowy odcinek Szosy Lubickiej (dwie nowe nitki wraz z wiaduktem nad linią kolejową do Sierpca), którą wjedziemy na węzeł autostradowy Lubicz, miał być gotowy nieco wcześniej niż A1 - do końca listopada. Prace udało się przyspieszyć. Pod koniec ubiegłego tygodnia Miejski Zarząd Dróg w Toruniu zapewniał, że na otwarcie autostrady będzie gotowa jedna nitka Szosy Lubickiej.

Nadzór nie wydał pozwolenia
 
Wczoraj jednak MZD nie miał pozwolenia na użytkowanie trasy, które wydaje nadzór budowlany. Czy w piątek zostanie otwarta przynajmniej jedna jezdnia Szosy Lubickiej? Drogowcy nie mają pewności. - Raczej tak - mówi Stefan Kalinowski, wicedyrektor toruńskiego MZD. - Nie bierzemy pod uwagę innej możliwości.

Wszystko w rękach wykonawcy - firmy Eurovia - która ma ułożyć ostatnie warstwy asfaltu na dwóch nowych jezdniach Szosy Lubickiej. Tego typu robotom nie sprzyja jednak obecna, deszczowa pogoda.

Zobacz też: Grudziądz. Podpisano umowę na budowę dojazdu do autostrady A1

Kiedy kierowcy wjadą na kolejny odcinek autostrady A1? Trasa ma zostać udostępniona w piątek o godz. 19. Jeżeli pojawią się jakieś utrudnienia na Szosy Lubickiej i węźle Lubicz, będziemy mogli wjechać na trasę od Czerniewic lub z obwodnicy Torunia - przez plac poboru opłat Nowa Wieś.

Tego dnia - w południe - na nowym odcinku A1 zaplanowano m.in. spotkanie z władzami samorządów, przez które pobiegnie trasa. O godz. 14 w Ratuszu Staromiejskim zostanie udostępniona wystawa poświęcona budowie tej trasy.
 
Trzy miesiące za darmo
 
Przez trzy miesiące przejazd fragmentem od Czerniewic do Nowych Marz będzie bezpłatny. Od 14 stycznia za kurs do Trójmiasta zapłacimy 29,9 zł. Podróż na Wybrzeże znacznie się skróci. Trzymają się maksymalnej dopuszczalnej prędkości 140 km na godz. pokonanie trasy zajmie nam zaledwie 65 minut. W pierwszej fazie - do końca 2012 r. - na nowym odcinku będą dostępne węzły Lubicz, Lisewo i Nowe Marzy. Następnie zostaną udostępnione zjazdy w Turznie i Grudziądzu.

Będzemy mieć do dyspozycji cztery pary miejsc obsługi podróżnych: w Malankowie, Drzonowie, Nowym Dworze i Nowej Wsi. Na pierwszym z nich będzie działać stacja benzynowa. Obwód utrzymania autostrady zlokalizowano w Grabowcu. Składa się on z obiektu biurowego, warsztatu i zajezdnia dla aut obsługujących A1, posterunku policji i straży pożarnej, a także magazynu soli.

Budowa tego odcinka trwała 27 miesięcy. Roboty ruszyły w lipcu 2009 r. Pochłonęły ok. 3,1 mld zł.
 
(WG) fot. Lech Kamiński

Źródło: Pomorska.pl

Toruń nie będzie mieć połączenia z autostradą A1?
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Toruń nie będzie mieć połączenia z autostradą A1?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości