Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Toruńsko-grudziądzki odcinek A1 jest gotowy!

Data publikacji: Autor: gazeta.pomorska

Toruńsko-grudziądzki odcinek A1 jest gotowy! To ważna chwila. W piątek o godz. 18.20  pierwsze auta wjechały na autostradę.

Samochody pokonały bramki niedługo po oficjalnym otwarciu 62,5-kilometrowego odcinka między Nowymi Marzami a Toruniem. I choć kierowców  przy bramkach zatrzymywały korki, wszyscy zgodnie twierdzili: - Cieszymy się, że wreszcie mamy autostradę.

Toruńsko-grudziądzki odcinek autostrady A1 - Zobacz zdjęcia

Pierwsze bariery ograniczające wjazd na nową trasę zaczęły znikać już w południe. Wówczas sygnał do przygotowania trasy dla kierowców dał Torbjorn Nohrstedt, prezes Gdańsk Transport Company, które jest koncesjonariuszem trasy między Gdańskiem a Toruniem, liczącej 152 km. - Realizacja odcinka między Nowymi Marzami a Czerniewicami nie była trudna pod względem technicznym - przyznaje Nohrstedt. - Wyjątkiem były mosty na Wiśle pod Toruniem i Grudziądzem. Ta druga konstrukcja liczy ok. 2 km. Wykonaliśmy ją prawie w dwa lata. To fantastyczny wynik.

- Ta autostrada będzie łączyła Toruń, Chełmno, Świecie, Grudziądz, Pelplin, Starogard Gdański, Gdańsk, Sopot i Gdynię - wymieniał prezydent Michał Zaleski, podczas ostatniej wizyty na placu budowy. Wskazywał też, że będzie impulsem do rozwoju tych ośrodków. Ułatwi dojazd do nich nie tylko z Polski, ale również z całej Europy.

PIERWSI KIEROWCY POJECHALI A1 - ZOBACZ ZDJĘCIA

W piątek w południe mogliśmy zobaczyć z bliska węzeł Lubicz, Turzno, a także punkt utrzymania autostrady w Grabowcu, gdzie znajduje się sprzęt do oczyszczania dróg oraz potężny magazyn, który może pomieścić 2,5 tys. ton soli.
- Na węźle Lubicz kierowcy będą mieć do dyspozycji cztery pary wjazdów i siedem par zjazdów - mówi Piotr Rotter, dyrektor firmy Intertoll, operatora tego odcinka A1.

Chcą Państwo przejechać się nowym odcinkiem A1? Można na niego się dostać w czterech miejscach: poprzez węzły autostradowe Nowe Marzy, Lisewo i Lubicz (dojazd z Torunia drogą krajową nr 80) oraz punkt poboru opłat w Nowej Wsi (od Czerniewic bądź jadąc z Bydgoszczy krajową „dziesiątką” i dalej obwodnicą Torunia, czyli ekspresową S-10). W przyszłym roku będą gotowe dwa kolejne wjazdy - na węzły Turzno oraz Grudziądz. Przez trzy miesiące nowy fragment będzie zwolniony z opłat. Za podróż z Torunia do Gdańska zapłacimy 17,6 zł, a od 14 stycznia - 29,9 zł. Przejazd zajmie ok. 65 minut, jeśli będziemy się trzymać dopuszczalnej prędkości 140 km na godzinę. Budowa tego odcinka zajęła 27 miesięcy. Roboty ruszyły w lipcu 2009 r. Pochłonęły ok. 3,1 mld zł.                                  
  (WG) Gazeta Pomorska

Toruńsko-grudziądzki odcinek A1 jest gotowy!
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Toruńsko-grudziądzki odcinek A1 jest gotowy!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości