Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37748 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Toyota Avensis

Data publikacji: Autor: pim

 Toyota wprowadziła w tym roku na rynek nowego avensisa. Podczas salonu samochodowego zaprezentowano ten samochód z nowymi silnikami.

Pierwszym debiutantem jest benzynowy silnik 2,4 l, największy w Europie silnik z bezpośrednim wtryskiem oferowany w komfortowych sedanach.

Silnik ma moc 163 KM i maksymalny moment obrotowy 230 Nm.

Ciężka z wyglądu komfortowa limuzyna z tym silnikiem osiąga 100 km/h w 9,1 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 220 km/h.

Wraz z tym silnikiem debiutowała także nowa, pięciobiegowa automatyczna skrzynia. Pozwala ona na pseudosekwencyjną zmianę biegów - kierowca może ustawiać 5 różnych przełożeń, ale nie jest to zmiana konkretnych biegów, a tylko sposób doboru biegów przez automat.

Drugi nowy silnik to D-CAT, reklamowany jako najczystszy diesel na świecie. Konstruując ten silnik Toyota zarejestrowała 1622 nowe patenty. Sercem systemu jest katalizator DNPR, redukujący głównie (choć nie tylko) tlenki azotu.

Enisja tlenków azotu spadła o 50 proc. poniżej poziomu normy Euro IV, a emisja cząstek stałych o 90 proc.

Nowy silnik ma taką samą pojemność, moc, maksymalny moment obrotowy, a więc i osiągi, jak dotychczas stosowany silnik D-4D, ale jest znacznie lepszy, pod względem czystości spalin.

Nowa toyota avensis przeszła podobną metamorfozę jak opel vectra. Ze zwartego samochodu o smukłym, nieco sportowym kształcie, zmieniła się w bardziej pękatą i luksusową limuzynę. Dostojne nadwozie zyskało 5 gwiazdek w testach zderzeniowych NCAP, więc avensis należy pod tym względem do wciąż jeszcze elitarnego klubu. Wewnątrz także zmiany w stronę luksusowej limuzyny. Wnętrze jest starannie, bardziej po europejsku zaprojektowane i wykonane. Wybór kilku rodzajów tworzyw o różnej fakturze dodał desce rozdzielczej elegancji. Komfort jazdy podkreśla bardzo dobre wyciszenie samochodu i wytłumienie pracy silnika. Niestety, moim zdaniem trochę odstaje od tego poziomu zawieszenie. Jak na limuzynę daje nieco zbyt mały komfort jazdy po naszych fatalnych nawierzchniach.

Dane techniczne

silnik 2,4 VVT-i 2,0 D-CAT
moc (KM) 163 116
maks. moment obr (Nm) 230 280
prędkość maksymalna (km/h) 220 195
przyspieszenie 0-100 km/h (s) 9,1 11,2
średnie spalanie (l/100 km) 9,5 6,1

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Toyota Avensis zdjęcia

Toyota Avensis dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Toyota Avensis Cena

Części dla marki Toyota

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

578 zł