Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38179 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Porównania

Toyota Avensis kontra Volkswagen Passat

Data publikacji: Autor: Andrzej Karaczun

 Porównane auta doskonale nadają się do długich wyjazdów - są bowiem obszerne i wygodne. Nie bez znaczenia jest też fakt. że pojazdy te często posiadają szereg urządzeń poprawiających bezpieczeństwo.

W naszym dzisiejszym teście porównawczym naprzeciw siebie stanęły samochody rodzinne: volkswagen passat i toyota avensis.

Auta należące do segmentu C/D nadają się doskonale do długich wyjazdów, np. na wakacje – są bowiem obszerne i wygodne. Można w nich bez problemu pomieścić pięć osób oraz spory bagaż. Nie bez znaczenia jest też fakt, że pojazdy tej klasy posiadają zazwyczaj szereg urządzeń poprawiających bezpieczeństwo czynne i bierne.

Volkswagen passat 1.6 (100 KM)
Toyota avensis 1.6 (101 KM)

Nadwozie
Oba testowane samochody posiadały nadwozie czterodrzwiowe. Z przodu w toyocie maska opiera się na kloszach lamp oraz atrapie. Zespolone lampy posiadają osobne reflektory świateł mijania, drogowych i kierunkowskazów. Subtelna w wyrazie atrapa posiada zaokrąglony z boków i na dole kształt. Zderzak przedni składa się z dwóch części. Na górze znajduje się szeroki plastik, poniżej osłona w kolorze lakieru. W dolnej części zderzaka znajduje się duży wlot powietrza, po bokach którego umieszczono sporych rozmiarów światła przeciwmgłowe. Na bocznych drzwiach znajduje się listwa ozdobna. Tylny, także dwuczęściowy zderzak jest wyrazisty, a plastik pochłaniający uderzenie – podobnie jak z przodu – wysunięty jest aż do błotnika.
Również w passacie maska oparta jest na lampach i atrapie. Klosze są jednak mniej zaokrąglone, a atrapa bardziej klasyczna – pozbawiona jest listew poprzecznych, natomiast znajduje się na niej duże logo firmy (w toyocie mniejsze umieszczono pośrodku maski). Boczna listwa ozdobna jest węższa, bardziej subtelna. Listwy pochłaniające uderzenie na zderzakach poprowadzono też przez całą długość zderzaków przedniego i tylnego, ale są one węższe, bardziej klasyczne. Wąski wlot powietrza przebiega wzdłuż całego zderzaka z przodu, w aucie nie zainstalowano świateł przeciwmgłowych.
Jak zwykle nie oceniamy nadwozia. Punkt przyznajemy za wymiary. Toyota ma 449 cm długości, 171 cm szerokości i 143 cm wysokości; passat odpowiednio – 468 cm, 174 cm i 146 cm. Punkt dla volkswagena.

Wnętrze
Oba pojazdy są nowoczesne, stąd też posiadają pełną regulację foteli i kolumny kierownicy, co pozwala prowadzącemu i pasażerom zająć optymalną pozycję. Sam fotel wygodniejszy jest w passacie, co się odczuwa przy dłuższej jeździe. Natomiast dostęp do przełączników i czytelność tablicy rozdzielczej jest dobra zarówno w toyocie, jak i VW. Z tyłu wygodniej siedzi się w passacie, choć należy przyznać, że w obu autach trzy osoby posiadają stosunkowo dużo miejsca. Dotyczy to także nóg w przypadku, kiedy fotele przednie wysunięte są maksymalnie. VW zapewnia komfort nawet osobom bardzo wysokim.
Przy klasyfikowaniu wnętrza decyduje wielkość bagażnika. W passacie kufer pomieścić może 475 dm3 , a po złożeniu tylnych dzielonych siedzeń jego pojemność wzrasta do 745 dm3 . W toyocie wielkość bagażnika wynosi 500 cm3 . Stąd kolejny punkt dla VW.

Silniki
Testowana toyota wyposażona była w szesnastozaworowy silnik o pojemności 1587 cm3 i mocy 101 KM przy 5800 obr./min. Maksymalny moment obrotowy wynosi 136 Nm przy 4400 obr./min. Auto od 0 do 100 km/godz. rozpędza się w 12,1 sekundy i może osiągać prędkość do 190 km/godz. Pojazd waży 1195 kg, stąd stosunek mocy na kilogram wynosi 12,3 kg/KM.
Z kolei VW posiadał silnik o pojemności 1595 cm3 i mocy 100 KM (niektóre źródła podają 101 KM) przy 5300 obr./min. Maksymalny moment obrotowy – 140 Nm uzyskiwany jest przy 3800 obr./min. Auto do 100 km/godz. przyspiesza w 12,3 sekundy i osiąga szybkość do 192 km/godz. Pojazd waży 1200 kg, a stosunek masy do mocy wynosi 11,9 kg/KM. Punkt dla passata.

Wrażenia z jazdy
Po raz kolejny - w przypadku toyoty testowany samochód stanowił prywatną własność, stąd nie byliśmy w stanie wykonać wszystkich przeprowadzanych zazwyczaj testów (choćby próby zrywu czy hamowania). Avensis posiadał w wyposażeniu opony mniej uznawanej firmy niż passat. Być może stąd na ostrych zakrętach VW trzymał się drogi znacznie lepiej. Warto podkreślić, że oba pojazdy zapewniają wysoki komfort na równej jezdni. Na wybojach (test niepełny), zawieszenie passata pracuje nieco lepiej. ABS toyoty na śliskiej kostce spisywał się mniej precyzyjnie niż w VW bowiem potrzebny był dłuższy odcinek do jej zatrzymania. Jak zwykle kolejny punkt przyznajemy za oszczędność w spalaniu. Według danych fabrycznych avensis potrzebuje do przebycia 100 km 5,9/9,4 litra etyliny, passat odpowiednio - 6,0/11,4 litra. Przyznajemy więc punkt toyocie.

Podsumowanie
W naszym teście więcej punktów zebrał volkswagen passat. Oczywiście zarówno auta produkcji niemieckiej, jak i "japończyki" mają swoich zagorzałych zwolenników. Atutem toyoty jest trzyletnia gwarancja (do przebiegu 100 tys. km). Z kolei sieć VW jest zdecydowanie bardziej rozbudowana, stąd serwisowanie auta i ewentualna naprawa nie jest zazwyczaj problemem. Także oryginalne części do passata są w sumie tańsze, łatwiej jest je także nabyć (choć TMP dysponuje centralnym magazynem w Warszawie).
Cena avensisa oraz passata jest podobna. Toyota kosztuje 68 025 zł, passat zaś 67 739 zł. Które auto wybrać - muszą zadecydować Państwo sami...

Dane techniczne

Marka VW passat toyota avensis
Pojemność silnika (cm3 ) 1595 1587
Moc (KM) 100 101
Maksymalny moment obrotowy (Nm) 140 136
Przyspieszenie 0-100 km/godz. (s) 12,3 12,1
Prędkość maksymalna (km/godz.) 192 190
Pojemność bagażnika (dm3 ) 475/745 500
Pojemność zbiornika paliwa (l) 62 60
Spalanie na 100 km (l) 6,0/11,4 5,9/9,4
Wymiary: dł.xszer.xwys. (cm) 468x174x146 449x171x143

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Toyota Avensis zdjęcia

Toyota Avensis dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Toyota Avensis Cena

Części dla marki Toyota

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

578 zł