Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Toyota Avensis nowym liderem

Data publikacji: Autor: (WIB)

Najnowsze testy zderzeniowe

W przeprowadzonych ostatnio testach zderzeniowych Euro NCAP dwa samochody uzyskały maksymalną notę pięciu gwiazdek. Klub aut, które w niełatwych testach tej organizacji zasłużyły na taką ocenę, powiększył się więc do ośmiu samochodów. Toyota Avensis uzyskała maksymalną ocenę w zderzeniu czołowym i bocznym. W zderzeniu z pieszym było już gorzej - uzyskała 22 proc. możliwych do zdobycia punktów. Za zderzenie czołowe Avensis otrzymał 14 punktów (88 proc. możliwych), nadwozie auta było bardzo stabilne, ryzyko odniesienia obrażeń nóg jest zmniejszone dzięki airbagowi chroniącemu kolana kierowcy. Przestrzeń na nogi wyraźnie się zmniejszyła, jednak nie grozi to zbyt poważnymi kontuzjami. Avensis w sumie dostał 34 punkty, najwięcej ze wszystkich testowanych do tej pory przez Euro NCAP samochodów.

Peugeot 807 jest pierwszym autem tego segmentu, który w testach Euro NCAP uzyskał maksymalną notę. Francuskiego vana poddawano testom już w ubiegłym roku, wtedy dosłownie otarł się o maksymalną notę. W tym roku dodatkowe punkty przyznano mu za inteligentny system przypominający o konieczności zapięcia pasów.

W zderzeniu czołowym nadwozie 807 okazało się bardzo stabilne, jedyne zastrzeżenia dotyczyły możliwości odniesienia obrażeń kolan o twarde elementy deski rozdzielczej. Przestrzeń na nogi kierowcy zmniejszyła się, ale nie na tyle, by zagrozić stopom. W zderzeniu bocznym van spisał się bardzo uzyskując maksymalną notę. Słabo 807 wypadł za to w zderzeniu z pieszym, uzyskując zaledwie 17 proc. z możliwych do zdobycia punktów, co pozwoliło przyznać mu zaledwie jedną gwiazdkę.

Peugeot 807
- wynik ogólny *****
- zderzenie z pieszym *
- zderzenie czołowe 81 proc.
- zderzenie boczne 100 proc.

Toyota Avensis
- wynik ogólny *****
- zderzenie z pieszym *
- zderzenie czołowe 88 proc.
- zderzenie boczne 100 proc.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości