Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38788 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Toyota Corolla 1,4 3d

Data publikacji: Autor: Zdzisław Podbielski

fot. autor Najbardziej znanym modelem Toyoty jest Corolla. Model ten pojawił się w 1966 r. Obecnie produkowana jest już 9. generacja.

Najbardziej znanym modelem Toyoty jest Corolla. Model ten pojawił się w 1966 r. Obecnie produkowana jest już 9. generacja.

 

Menedżerowie Toyoty doszli do wniosku, że samochód opracowany dla Europejczyków, będzie również dobrze przyjęty przez odbiorców na całym świecie. Ze względu na obowiązujące przepisy rynek europejski jest najbardziej wymagający. Obecnie produkowany model Corolli opracowano w europejskim centrum projektowym Toyoty, mieszczącym się w Biot na francuskim Lazurowym Wybrzeżu.

Cechy szczególne

fot. autor Corollę wyróżnia przede wszystkim wysoka jakość wykonania i zastosowanie dobrych materiałów. Pod tym względem Corolla należy do czołówki samochodów segmentu C, nazywanych też kompaktowymi. Bije na głowę konkurentów francuskich – Megane i Peugeota 307, no i oczywiście produkty południowo-koreańskie. Ważną cechą jest obszerne wnętrze przedziału osobowego w stosunku do wymiarów zewnętrznych. Celowo wymieniamy przedział osobowy, bo bagażnik ma niewielką objętość – 289 l, o 6 l  mniej niż Fiat Punto, auto w porównaniu z Corollą niewielkie.

Do cech szczególnych zaliczyliśmy też trafność wyposażenia pojazdu. W najuboższym, nazywanym Base, mamy ABS z EBD (elektroniczny rozdział siły hamowania) i dwie przednie poduszki powietrzne –  elementy najważniejsze, znacznie istotniejsze niż elektryczne sterowanie szybami w drzwiach i lusterkami zewnętrznymi.

 

fot. autor Silnik

 

Jednostka napędowa jest nowoczesną 4-cylindrową konstrukcją z dwoma wałkami rozrządu w głowicy sterującymi 16 zaworami. Jest wyposażona w system VVT-i  (oznaczony skrótem literowym od angielskiego Variable Valve Timing – intelligent), czyli inteligentny system zmiennych faz rozrządu.

Co ma z tego użytkownik? Wyższą moc i większy moment obrotowy w średnich zakresach pracy silnika. Silnik jest elastyczny, mniej wrażliwy na rzadsze zmienianie biegów, zużywa mniej paliwa i wydala mniej szkodliwych związków ze spalinami. Ze względu na te korzyści warto pogodzić się z faktem, że od ok. 3500 obr/min  wzmaga się głośność.

 

Wrażenia z jazdy

 

fot. autor Kierowca, niezależnie od wzrostu, może przyjąć wygodną pozycję. Ma do dyspozycji regulację kąta ustawienia kolumny kierownicy i regulację wysokości położenia fotela. Tablica przyrządów nie zachwyca stylizacją, ale wzbudza sympatię wygodnym rozmieszczeniem wskaźników i przełączników. Urządzenia sterowania działają precyzyjnie. Samochód, nawet z silnikiem o najmniejszej pojemności skokowej, ma dobrą dynamikę. Kierowca i pasażerowie będą chwalili zawieszenie, jakby specjalnie opracowane na polskie drogi – tłumi nierówności i dobrze utrzymuje stabilność samochodu podczas jazdy.

 

Podsumowanie

 

Corolla i Yaris dźwigają Toyotę w górę listy marek samochodów najlepiej sprzedawanych na naszym rynku. Obiegowa opinia o niezawodności Corolli potwierdza się nie tylko w różnych rankingach, ale i w codziennej eksploatacji. To samochód wykonany na wysokim poziomie jakościowym, z dużą ilością miejsca dla jadących i z niewielkim bagażnikiem. Droższy w obsłudze (części zamienne, robocizna) niż np. Peugeot 307 lub Fiat Stilo.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Toyota Corolla zdjęcia

Toyota Corolla dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Toyota Corolla Cena

Części dla marki Toyota

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

578 zł