Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37939 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Porównania

Toyota Corolla Verso kontra Renault Scenic

Data publikacji: Autor: Ryszard Polit

Fot. Toyota: Toyota Corolla Verso II generacji zwraca uwagę nowym wyglądem zewnętrznym. Oferowana jest w wersji 5- lub 7-osobowej. Samochody stają się coraz bardziej podobne pod względem technicznym, choć z zewnątrz wyglądają na całkiem inne.

Samochody stają się coraz bardziej podobne do siebie pod względem rozwiązań technicznych, chociaż z zewnątrz wyglądają na całkiem inne. Można to zauważyć na przykładzie Toyoty Corolli Verso i Renault Scenika. Fot. Toyota: Toyota Corolla Verso II generacji zwraca uwagê nowym wygl±dem zewnêtrznym. Oferowana jest w wersji 5- lub 7-osobowej.

 

Scenic i Corolla Verso na pierwszy rzut oka wyglądają jak dwa różne pojazdy. Okazuje się jednak, że można zauważyć wiele cech wspólnych. Do porównania wybraliśmy samochody napędzane podstawowym silnikiem o pojemności 1,6 l. W Fot. Renault: Renault Scenic ma mniej przestronne wnêtrze od Toyoty Corolli Verso. przypadku Renault osiąga on moc 115 KM, a w Toyocie – 110 KM.

 

Cechy szczególne

 

Obaj producenci postawili na epatowanie nabywcy nowoczesnością. Ma o tym świadczyć duża liczba elektronicznych gadżetów. U Renault są to: “karta Renault”, automatyczny hamulec postojowy czy samoczynnie włączające się światła awaryjne w przypadku gwałtownego hamowania, natomiast w Toyocie – przycisk uruchamiający silnik czy diodowe podświetlenie wskaźników – zresztą bardzo skuteczne. Oba pojazdy mogą przewozić co najwyżej 5 pasażerów i w każdym aucie można przesuwać, składać i wyjmować tylne fotele. Środkowy fotel drugiego rzędu jest węższy od zewnętrznych i wygodny jedynie dla niewyrośniętych dzieci. Główną zaletą Fot. Toyota: Dziêki uk³adowi zmiennych faz rozrz±du silnik Toyoty wyró¿nia siê elastyczno¶ci±, ale zu¿ycie paliwa jest zbli¿one do konkurenta. minivanów ma być przestronność wnętrza i pod tym względem korzystniej prezentuje się Toyota - rozstaw osi w Sceniku jest o 7 cm mniejszy niż w Verso. Za to Renault ma większy bagażnik - 430 l, Toyota – 397 l. W obu autach podobna jest konstrukcja zawieszenia, dosyć prosta.

 

Silniki

 

Silnik Toyoty z pojemności 1,6 l osiąga 110 KM i wyposażony jest w układ zmiennych faz rozrządu. Dzięki niemu jednostka napędowa jest dość elastyczna i nie wymaga częstej zmiany Fot. Renault: Silnik 1,6 l w Sceniku to wystarczaj±ce ¼ród³o napêdu – dynamika pojazdu jest zbli¿ona do dynamiki konkurenta. biegów. Jednostka napędowa Renault nie ma układu zmiennych faz rozrządu i z podobnej pojemności skokowej uzyskuje 115 KM mocy. W zakresie tzw. użytecznych obrotów (obroty między maksymalnym momentem obrotowym a mocą maksymalną) głośniejszy jest silnik francuski.

 

Wrażenia z jazdy

 

Oba pojazdy mają identyczną konstrukcję zawieszenia: z przodu kolumny McPhersona, z tyłu belka skrętna łącząca wahacze wzdłużne. Jednak w porównaniu z Verso, Scenic jest mniej twardy. Auto francuskie płynniej radzi sobie z nierównościami drogi niż Toyota i dzięki temu ma wyższy komfort jazdy. Jednak ostre zakręty pewniej pokonuje się w Corolli Verso. ObaFot. Toyota: Wysoko umieszczona d¼wignia zmiany biegów wystêpuje w obu autach. Na zdjêciu Toyota. pojazdy mają zbliżoną dynamikę i nieco zbyt słabe silniki. Manewr wyprzedzania wolniejszych pojazdów w pełni obciążona Toyota i Renault wykonują dość ospale. W tych warunkach nieco szybsza jest jednak Toyota. Pojazd japoński jest również cichszy od francuskiego.

 

Podsumowanie

 Fot. Renault: Nowoczesne wnêtrze z tablic± przyrz±dów umieszczon± na ¶rodku.

Mimo wielu podobieństw Toyoty i Renault, można zauważyć istotne różnice. Dotyczą one długości okresu gwarancyjnego - w przypadku Toyoty 3 lata, Renault –2 lata, ceny i wyposażenia. Bardziej bogato wyposażona Corolla Verso jest droższa od Scenika aż o 7 700 zł. W Toyocie dodano m.in. klimatyzację, radio i poduszkę powietrzną chroniącą kolana kierowcy. Obaj konkurenci starają się być nowocześni, co podkreśla chociażby wystrój wnętrza. Do potencjalnego nabywcy należy decyzja, czy woli mieć np. prędkościomierz w tradycyjnym miejscu - za kierownicą czy na środku tablicy przyrządów.  

 

Nasz ocena:

(+ oznacza przewagę nad konkurentem)

 

 

Corolla Verso

Scenic

Przestronność wnętrza

+

 

Silnik

Remis

Poziom hałasu

+

 

Hamulce

Remis

Dynamika

Remis

Zużycie paliwa

Remis

Nowoczesność konstrukcji

Remis

Wyposażenie

+

 

 

Wybrane dane techniczne:

 

 

Toyota 1.6

Renault 1.6

Liczba cylindrów/zaworów

4/16

4/16

Pojemność skokowa (cm3):

1598

1598

Moc maksymalna (KM/obr/min):

110/6000

115/6000

Maks. moment obr. (Nm/obr/min):

150/3800

152/4200

Przyspieszenie 0-100 km/h(s):

12,7

12,5

Przyspieszenie (IV b.) 60-100 km/h (s):

10,3

13,2

Prędkość maksymalna (km/h):

175

185

Głośność (IV b.) przy 100 km/h (dB)*:

67

69

Droga hamowania od 100 km/h (m):

40,2

40,3

Pojemność bagażnika (dm3):

397

430

Pojemność zbiornika paliwa (dm3):

55

60

Zużycie paliwa: trasa/miasto (dm3/100 km):

6,2/9,4

6,0/9,4

Długość/szerokość/wysokość (cm):

436/177/162

426/181/162

Rozstaw osi (cm):

275

268

Gwarancja mechaniczna/perforacyjna (lata)

3/12

2/12

Cena (zł):

77 500

69 800

* - pomiar wg ADAC

 

Wyposażenie seryjne:

 

 

Corolla Verso

Terra

Scenic

Pack Authentique

poduszki powietrzne

7

6

układ ABS

S

S

układ wspomagania nagłego hamowania

-

S

lusterka zewnętrzne elektrycznie

sterowane/podgrzewane

S/S

-

elektryczne sterowanie szyb przednich/tylnych

S/O

S/S

klimatyzacja manualna/automatyczna

S/-

-

radio CD

S

-

centralny zamek

S

S

wspomaganie układu kierowniczego

S

S

s - wyposażenie seryjne

o - wyposażenie za dopłatą

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

  • MaciekD (gość)

    szkoda, ze autor o tym nie wie, ale Scenic z silnikiem 1.6 ma zmienne fazy rozrządu, tylko nie chwali sie tym (tak jak Toyota)...

  • mikokokoko (gość)

    Toyota jest lepsza

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Renault Scenic zdjęcia

Renault Scenic dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Toyota Corolla dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Renault Scenic Cena

Części dla marki Renault

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

661 zł