Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37749 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Toyota Land Cruiser

Data publikacji: Autor: Tekst i zdjęcia: Krzysztof Franek

 "Dziennik Zachodni" testuje - Z samochodów 4x4 toyota land cruiser najnowszej generacji jest rzeczywiście autem prawdziwie terenowym.

To auto ma już półwieczną tradycję. Na początku lat 50. Toyota zaczęła produkcję lekkiego, wielofunkcyjnego auta terenowego o symbolu BJ. W 1953 r., po dokonaniu zmian, wprowadzono nazwę land cruiser. Powstawały nowe wersje i modele 4x4, w sumie około dwudziestu. Ostatnim był model 100, po raz pierwszy pokazany w Genewie w 1998 r., unowocześniony i zaprezentowany jesienią w Paryżu. Do tamtej pory sprzedano ponad 4 miliony sztuk pojazdu.

Ale też na tym salonie znalazła się zupełnie nowa toyota land cruiser, następca modelu 90, która wchodzi właśnie na nasz rynek. To jest całkowicie nowe auto, które - dzięki nowatorskim rozwiązaniom - zapewnia najwyższy komfort i bezpieczeństwo. Sylwetka nowego land cruisera została zaprojektowana przez położone na południu Europy studio Toyoty ED-2. Chociaż zachowuje tradycyjną stylistykę, jest to bardzo efektowny model, w którym może podróżować 7 osób.

Istotę stanowi jednak nie tylko wysoki komfort, lecz zastosowana technologia, w tym pneumatyczne zawieszenie drugiej generacji, system kontroli stabilności toru jazdy VSC i bardzo przydatne w terenie systemy HAC oraz DAC. DAC pozwala na bezstresowe, bezpieczne przemieszczenie się z góry przy dużym nachyleniu stoku. Nowy land cruiser, jest pierwszym na świecie autem, w którym zastosowano system HAC, pomagający na podjeździe. Kontroluje on prędkość obrotową każdego z kół, nie dopuszcza do poślizgu oraz zabezpiecza przed zsunięciem się auta do tyłu.

Nowa terenówka Toyoty dostępna jest w dwu wersjach silnikowych. Zwolennicy jednostek wysokoprężnych mają do dyspozycji zmodernizowany, 4-cylindrowy silnik D-4D, o pojemności 3 l i mocy 163 KM. Silnik benzynowy to 4-litrowy V6 o mocy 250 KM, którą to moc osiąga przy 5200 obrotach na minutę. Są również wersje 5-drzwiowe i krótsze, 3-drzwiowe.

Opinie naszych Czytelników
Edyta Grynhoff - ekonomistka
- Mimo ekstremalnych warunków to auto prowadziło się bardzo dobrze. Nawet mnie, chociaż są to samochody powszechnie uważane za „męskie”. Czasami odczuwałam lęk przed dużą pochyłością boczną lub pionową, ale pod okiem instruktora udało mi się te wszystkie trudności pokonać i auto przejechało trasę. Podoba mi się to, że pojazd jest luksusowy w środku.

Marcin Matusiak - instruktor
- Przeprowadzamy w naszej firmie naukę jazdy i ćwiczenia dla chętnych na różnych modelach. Nowa toyota land cruiser na pewno wyróżnia się wśród nich. Ma nie tylko wysokie możliwości mechaniczne, związane z konstrukcją auta, ale także elektroniczne, pozwalające prowadzić skutecznie i bezpiecznie pojazd w trudnym terenie. Spośród dostępnych na rynku samochodów 4x4 ten model należy na pewno do bardziej terenowych.

Małgorzata Szymańska - ekonomistka
- Lubię samochody i jeździłam już wozami różnych marek. Miałam też okazję prowadzić samochody terenowe. I muszę przyznać, że najnowszy model land cruisera spisywał się znakomicie. Elektroniczne systemy w nim zastosowane pozwalają prowadzić to auto z łatwością również kobiecie. A warunki były trudne, bo przyszła nagła odwilż. Czułam się bardzo bezpiecznie. Jest to auto terenowe, ale także bardzo eleganckie.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Toyota Land Cruiser dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Toyota Land Cruiser Cena

Części dla marki Toyota

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

578 zł