Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 39046 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Premiery / Samochody użytkowe

Toyota Land Cruiser w nowej roli. Ma przewozić szczepionki

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Toyota Toyota zaprezentowała Land Cruisera przystosowanego do transportu szczepionek na trudno dostępnych terenach. Jest to pierwszy samochód-chłodnia o takim przeznaczeniu, który otrzymał od WHO prekwalifikację w standardzie PQS. Opracowany przez Toyotę, specjalistyczny Land Cruiser pozwoli zwiększyć dostępność szczepionek w krajach rozwijających się.

Specjalistyczna Toyota Land Cruiser

Land Cruiser chłodnia powstał dzięki współpracy Toyota Tsusho, Toyota Motor Corporation i B Medical Systems. Terenówka Toyoty została wyposażona w specjalnie opracowany system chłodniczy do transportu szczepionek w wymaganej temperaturze. Tak przygotowany pojazd otrzymał prekwalifikację PQS (Performance, Quality and Safety) dla sprzętu medycznego zgodnie ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia.

Fot. Toyota Specjalistyczny samochód został zbudowany na bazie Land Cruisera 78. Na aucie zamontowano chłodnię do transportu szczepionek firmy B Medical Systems, model CF850. Chłodnia ma pojemność 396 litrów i mieści 400 opakowań szczepionek. Urządzenie może być zasilane przez samochód podczas jazdy, a ponadto ma własną, niezależną baterię, na której może działać przez 16 godzin. Można je zasilać także z zewnętrznego źródła – sieci energetycznej lub generatora.

Standardy bezpieczeństwa WHO

PQS to system kwalifikacji sprzętu medycznego, opracowany przez WHO, który ustanawia takie standardy dla sprzętu medycznego, żeby był odpowiedni do realizacji działań Organizacji Narodów Zjednoczonych, agencji powiązanych z ONZ oraz wiodących organizacji charytatywnych i pozarządowych. Jest to także ułatwienie dla krajów rozwijających się, które nie mają własnych systemów standaryzacji sprzętu medycznego.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

Ochrona zdrowia dzieci

Zalecane szczepionki dla dzieci zwykle wymagają przechowywania w temperaturze od 2 do 8°C. W krajach rozwijających się około 20 procent szczepionek marnuje się z powodu wahań temperatury podczas transportu oraz w czasie dystrybucji w szpitalach i przychodniach. Powodem tego jest słaba infrastruktura drogowa i niedosyt specjalistycznych samochodów-chłodni przystosowanych do transportu leków. Co roku 1,5 miliona dzieci umiera z powodu chorób, którym można zapobiec przy pomocy szczepionek, a jednym z powodów jest utrata przez część preparatów przydatności ze względu na złe warunki transportu i przechowywania.

Terenowy samochód-chłodnia zbudowany na Toyocie Land Cruiser zwiększy efektywność szczepień, poprawiając stan zdrowia społeczeństwa w krajach rozwijających się. Co więcej, odpowiednio przystosowany Land Cruiser może służyć także do transportu i dystrybucji szczepionek na COVID-19 w krajach o słabo rozwiniętej infrastrukturze drogowej.

Zobacz także: Nowa Toyota Mirai. Auto na wodór oczyści powietrze podczas jazdy!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Toyota Land Cruiser dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Toyota Land Cruiser opinie

Oceń swoje auto

Toyota Land Cruiser Cena