Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Toyota Mirai wkracza na kolejny rynek

Data publikacji: Autor: (ip)

Toyota Mirai 

Samochód nie emituje żadnych niepożądanych substancji o zasięgu od 550 do 750 km, którego czas tankowania wynosi około trzech minut

Fot. Toyota Holandia jest szóstym krajem Europy, w którym rozpocznie się sprzedaż wodorowego auta Toyoty. Nabywcy samochodu mogą liczyć na dodatkowe ulgi.

Słowo Mirai oznacza w języku japońskim „przyszłość”, jednak jeden z holenderskich operatorów sieci elektroenergetycznych chce pokazać, że eksploatacja samochodu zasilanego wodorowymi ogniwami paliwowymi już dziś oznacza istotne korzyści. Firma wzięła w czteroletni leasing dwie Toyoty Mirai, z których będą mogli skorzystać wszyscy zatrudnieni, bez względu na pełnioną funkcję – od członków zarządu po szeregowych pracowników.

Odbierając kluczyki do Toyoty Mirai, Frans van de Noort, dyrektor operacyjny firmy Stedin powiedział: – „Chcemy sprawić, by użytkowane przez nas pojazdy były przyjazne dla środowiska. W tym celu planujemy do 2020 roku zastąpić większość z nich samochodami bezemisyjnymi. To spore wyzwanie, bo korzystamy z 1700 aut ciężarowych i 900 osobowych oraz 600 samochodów prywatnych używanych na potrzeby firmy, co daje jedną z największych flot samochodowych w kraju. Choć skupiamy się głównie na samochodach elektrycznych ładowanych z sieci, uważamy pojazdy wodorowe za interesującą alternatywę. Eksploatacja Mirai pozwoli nam przekonać się, jak sprawdza się ta technologia w warunkach naszej firmy”.

Redakcja poleca:

Odcinkowy pomiar prędkości. Skuteczniejszy jak fotoradary?
Seat Ateca. Debiut w segmencie SUV
Ile za samochody płaciliśmy 10 lat temu a ile kosztują dzisiaj?

Sprzedaż Toyoty Mirai rozpocznie się w Holandii w tym miesiącu. Wsparcie rządu dla technologii wodorowych w motoryzacji obejmuje liczne zachęty finansowe dla posiadaczy bezemisyjnej Toyoty Mirai, takie jak zwolnienie z akcyzy i podatku drogowego do roku 2020 włącznie, a także ulgowy podatek od prywatnego użytku samochodów służbowych, obniżony do 4%.

Toyota realizuje plan 2050 Toyota Environmental Challenge, którego celem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przez nowe samochody o 90% do roku 2050 (w stosunku do poziomu z roku 2010). Istotnym czynnikiem w realizacji tych zamierzeń będą pojazdy z wodorowymi ogniwami paliwowymi. Toyota prowadzi w tej dziedzinie badania i rozwija motoryzacyjne technologie wodorowe od ponad 20 lat. Efektem tych prac jest Toyota Mirai, samochód nie emitujący żadnych niepożądanych substancji o zasięgu od 550 do 750 km, którego czas tankowania wynosi około trzech minut. Sprzedaż Mirai rozpoczęła się w grudniu 2014 r. i od tej pory samochód trafił na rynki Japonii, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii i Norwegii. Jeszcze w tym roku auto trafi do salonów w Szwecji.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • igi (gość)

    kolejny rynek na który mirai trafia. jak tak dalej pójdzie to zanim się obejrzymy to w polsce będzie. stacje z wodorem się już budują, więc jesteśmy od tego o rzut beretem . mirai to świetna alternatywa dla samochodów produkujących trujące spaliny, bo jej "spalinami" jest jedynie para wodna.

  • fifi (gość)

    Ciekawe kiedy toyota mirai trafi do sprzedaży na nasz rynek.Jedyną przeszkodą jest brak stacji tankowania wodoru,miejmy nadzieje,że w niedalekiej przyszłości się to zmieni.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości