Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 39047 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Premiery / Samochody osobowe

Toyota Setsuna. Samochód z drewna

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Toyota Podczas Tygodnia Designu w Mediolanie Toyota zaprezentuje samochód koncepcyjny Setsuna. Jest to roadster, którego nadwozie i większość części wykonano z drewna. Tym projektem Toyota nawiązuje do starej tradycji wykonywania z drewna przedmiotów, budynków, a nawet świątyni bogini Słońca Amaterasu, bez użycia gwoździ.

Fot. Toyota „Setsuna” znaczy po japońsku „chwila”. Nazwa ta nawiązuje do efemeryczności naszych dzieł, w tym także samochodów. Nadwozie składa się z łatwo zastępowalnych drewnianych paneli, a jego sylwetka przypomina włoskie motorówki marki Riva. Projektanci użyli japońskiego cedru do produkcji zewnętrznych paneli i japońskiej brzozy do konstrukcji ramy. Podłoga została wykonana z wiązu, zaś kierownica z cyprysu. Wszystkie elementy połączono zgodnie z zasadami tradycyjnej japońskiej stolarki okuriari, która nie wymaga użycia gwoździ ani śrub. Elementy trzymają się razem dzięki umiejętnie połączonym wklęsłościom i wypukłościom. Części mechaniczne z aluminium i skórzane pokrycia elegancko kontrastują z drewnem. Drewniany kokpit zdobi stuletni licznik.

Redakcja poleca:
- Czy praktyczny samochód musi być drogi?
- Przyjazny kierowcy system multimedialny. Czy to możliwe?
- Nowy, kompaktowy sedan z klimatyzacją. Za 42 600 zł!

Setsuna powstała dzięki wyobraźni i umiejętnościom inżynierów Kenji Tsuji i Kota Nezu ze studia Znug Design. Ta sama para 3 lata temu stworzyła koncepcyjną Toyotę Camatte, pokazaną podczas Tokyo Toy Show. Setsuna została tak skonstruowana, żeby mogło ją prowadzić nawet dziecko – służy temu między innymi regulowany fotel i pedały. Auto rozpędza się do 45 km/h dzięki silnikowi elektrycznemu. Sześć 12-voltowych baterii zapewnia zasięg 25 km. Podczas Tygodnia Designu Toyota chce zebrać opinie jak największej liczby osób – projektantów, ekspertów w dziedzinie designu i publiczności. To posłuży firmie do opracowywania przyszłych projektów seryjnych samochodów.

Tydzień Designu w Mediolanie potrwa od 12 do 17 kwietnia.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Z Nawca (gość)

    Wygląda jak auto Pana Samochodzika.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Toyota zdjęcia

Toyota dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Toyota opinie

Oceń swoje auto

Toyota Cena