Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37587 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Wiadomości / Technologia

Toyota stworzy komputery na kołach

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Toyota Jak mówi James Kuffner, Dyrektor Techniczny Toyota Research Institute, samochody przyszłości staną się „komputerami na kołach”, zyskując dzięki postępom informatyki zupełnie nowe możliwości.

James Kuffner, który wcześniej był szefem zespołu robotyki w Google i brał udział w stworzeniu samoczynnie prowadzącego się samochodu tej firmy, rozpoczął pracę w amerykańskim Instytucie Badawczym Toyoty (TRI) w styczniu tego roku. TRI ma obecnie w USA trzy placówki. Ośrodek w Ann Arbor współpracuje z Uniwersytetem stanu Michigan, placówka w Cambridge współdziała ze słynnym MIT, a partnerem ośrodka w Krzemowej Dolinie jest Uniwersytet Stanford. Obiektem prac prowadzonych przez Toyota Research Institute jest przede wszystkim bezpieczeństwo ruchu drogowego w powiązaniu z rozwiązaniami sztucznej inteligencji, umożliwiającymi automatyczne prowadzenie pojazdów. W kręgu zainteresowań TRI znajduje się również szerzej pojęta mobilność, w tym roboty pomagające osobom starszym i chorym, a także wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych, takich jak przetwarzanie w chmurze, jako narzędzia wspomagającego postęp naukowy i techniczny. W ubiegłym roku Toyota zadeklarowała zainwestowanie w TRI 1 miliarda dolarów.

Kuffner zauważa, że zaawansowane rozwiązania instalowane obecnie w nowych samochodach, takie jak systemy ostrzegające o zagrożeniu zderzeniem czy samoczynnie rozpoczynające hamowanie awaryjne, to dopiero początek. Kolejnym krokiem będzie integracja tych i innych rozwiązań w całościowe systemy, całkowicie zmieniające sposób interakcji człowieka z maszyną. Chodzi o to, by jazda samochodem była bezpieczniejsza, a jego prowadzenie łatwiejsze – te dwie sfery są ze sobą powiązane, bo skomplikowany sposób korzystania z pojazdu rozprasza kierowcę.

Redakcja poleca:

Samochód na gaz. Niezbędne formalności 
Te auta są najpopularniejsze w Polsce
Toyota Celica z filmu „Chłopaki nie płaczą". Jak dziś wygląda auto?

Według Kuffnera, kluczem do rozwoju systemów sztucznej inteligencji w motoryzacji będą dane. „Algorytmy już istnieją” – mówi – „Teraz potrzebna będzie duża ilość danych o dobrej jakości”. Źródłem tych danych będą komunikujące się poprzez sieć samochody. Analiza tych informacji, poddanych anonimizacji, stanowić będzie podstawę „mądrości” systemu – pozwoli mu się uczyć i podejmować lepsze decyzje, usprawniając funkcjonowanie autonomicznych pojazdów.

„Realizacja tych zamierzeń nie będzie możliwa bez dobre współpracy z prawodawcami i rządami w celu stworzenia przyjaznego środowiska” – zastrzega Kuttner i podsumowuje – „Systemy dające się spersonalizować, dostosowujące się do użytkowników przyniosą nową jakość motoryzacji”.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Gustaw (gość)

  Jeżeli dobrze to opracują to może wyjść coś naprawdę dobrego. Toyota coraz ma lepsze pomysły. Aż ciekawy jestem jak duży będzie postęp motoryzacji za te 20 lat

 • John (gość)

  Toyota zawsze stawiała na bezpieczeństwo i nowe technologie - w końcu to japończycy przodują w tego typu rozwiązaniach. Samochody już są komputerami na kołach i aż strach pomyśleć jak auta te będą wyglądały w przyszłości. Postępu jednak nie da się zatrzymać.

 • JA (gość)

  Ja jednak wole auta bez tych wszystkich psujących się elektronicznych bajerów

 • Kris (gość)

  Nie ma już aut bez elektroniki i dobrze bo ona znacznie ułatwia życie

 • Łukasz (gość)

  Nawet nie za 20 tylko dosłownie kilka. Moim zdaniem przełomem będzie jak do sprzedaży regularnej wejdą w pełni autonomiczne samochody, a to nie jest taka odległa przyszłość bo np. Szwedzi już testują swoje auta tego typu na trasie. Czekajmy więc na testy :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Toyota zdjęcia

Toyota dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Toyota opinie

Oceń swoje auto

Ogłoszenia z gratka.pl

Toyota Cena

Części dla marki Toyota

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

578 zł