Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 36700 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Premiery / Samochody osobowe

Toyota Supra. Powrót na 40-lecie modelu?

Data publikacji: Autor: (ip)

Toyota FT-1 Concept

Pierwszą zapowiedzią nowej sportowej Toyoty była Toyota FT-1 Concept. Następca Supry będzie nowym flagowym samochodem sportowym marki. 

Fot. Toyota Długo oczekiwany następca Toyoty Supry prawdopodobnie zadebiutuje na rynku w 2018 roku. Pod maską znajdzie się napęd hybrydowy 4x4 z superkondensatorem oraz silnikiem turbo od BMW.

Pierwszą zapowiedzią nowej sportowej Toyoty była Toyota FT-1 Concept. Następca Supry będzie nowym flagowym samochodem sportowym marki. Dziś dostępny jest tylko jeden sportowy Japończyk – GT86, jednak na horyzoncie pojawił się także mały, skierowany do młodzieży S-FR. Wiele wskazuje więc na to, że do końca dekady będziemy mieli może nawet 3 sportowe Toyoty, w tym GT86 drugiej generacji.

Następca Supry powstaje we współpracy z BMW, a nowa generacja BMW Z4 pojawi się w salonach mniej więcej w tym samym czasie. Toyota i BMW opracowują wspólną platformę, w której znajdą się rozwiązania technologiczne obu producentów. Pod maskę Supry i następcy Z4, który prawdopodobnie otrzyma nazwę Z5, trafi turbodoładowany, 6-cylindrowy silnik rzędowy od BMW.

Jego dopełnieniem będzie potężny hybrydowy napęd 4x4 o wyścigowej genezie. Wskazuje na to chociażby zapowiedź użycia superkondensatorów, które ładują się w kilka sekund, zapewniając świetne przyspieszenie. Toyota przetestowała to rozwiązanie w bolidzie TS040 Hybrid, który w 2014 roku wywalczył dla japońskiej marki mistrzostwo świata w wyścigach długodystansowych FIA. Wyścigowa hybryda łączyła 500 KM mocy silnika benzynowego z około 500 KM dostarczanymi przez silniki elektryczne. W ramach współpracy z BMW Toyota udostępni swoją wyczynową technologię hybrydową niemieckiemu producentowi.

Z kolei Bawarczycy wniosą do wspólnego projektu swoje doświadczenie we wzmacnianiu podwozia włóknem węglowym. Technologia ta znalazła zastosowanie w Serii 7 oraz w modelu i3. To wskazuje, że Supra znajdzie się w klasie aut premium, z adekwatną do tego ceną. Mimo to supersamochody Toyoty i BMW będą adresowane do różnych grup klientów.

Produkcja ostatniej jak dotąd, czwartej generacji Supry zakończyła się w 2002 roku. Jeśli nowa generacja trafi do salonów w 2018 roku, zbiegnie się to z 40-leciem modelu – oparta na Celice Supra zadebiutowała w Japonii w 1978 roku.

Toyota FT-1 Concept

Pierwszą zapowiedzią nowej sportowej Toyoty była Toyota FT-1 Concept. Następca Supry będzie nowym flagowym samochodem sportowym marki. 

Fot. Toyota

Toyota FT-1 Concept

Pierwszą zapowiedzią nowej sportowej Toyoty była Toyota FT-1 Concept. Następca Supry będzie nowym flagowym samochodem sportowym marki.

Fot. Toyota

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Grzegorz (gość)

    Nareszcie Toyota bierze się za sportowe samochody. Nowa odsłona Supry jest przykładem na to iż można spokojnie połączyć sportowy charakter auta z napędem hybrydowym. Superkondensatory jeśli faktycznie się sprawdzą będzie to oznaczało koniec frustrujących kłopotów z ładowaniem. Ciekawe ile będzie kosztować taka wersja ?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Toyota Supra zdjęcia

Toyota Supra dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Toyota Supra opinie

Oceń swoje auto

Ogłoszenia z gratka.pl

Części dla marki Toyota

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

578 zł