Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38171 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Toyota Yaris D-4D Terra

Data publikacji: Autor: csz

 Yaris, najmniejsza Toyota, robi furorę na rynku. Auto, choć małe, dobrze sprawuje się na drodze, nie męczy nawet przy pokonywaniu dłuższych tras.

Fot. Tomasz Radzik

Mieliśmy okazję testować Toyotę Yaris D-4D, czyli auto z turbodoładowanym, czterocylindrowym silnikiem diesla o pojemności 1,4 l i mocy 75 KM (wtrysk bezpośredni common rail). To wyjątkowa jednostka napędowa. Wewnątrz kabiny praktycznie jej nie słychać - pracuje bardzo równo, bez charakterystycznego dla silników wysokoprężnych klekotu. Ale ważniejsze są jego parametry drogowe. Ważąca tonę Toyota przyspiesza doskonale, nawet na wyższych biegach. Widać, że silnik ma dużą nadwyżkę mocy, a to wpływa na poprawę bezpieczeństwa jazdy. Mała Toyota D-4D nie dostaje zadyszki podczas wyprzedzania.

Lepiej niż na gaz
Koszty paliwa zostały zredukowane do minimum. Yaris z silnikiem diesla przy spokojnej jeździe zadowala się na trasie zaledwie 3,7 l (dane fabryczne) oleju napędowego. Producent podaje, że w jeździe miejskiej Yaris spala nieco ponad pięć litrów, a w cyklu mieszanym (miasto i trasa) ponad cztery litry "ropy". Koszty pokonania 100 kilometrów są więc mniejsze niż samochodów z instalacją na płynny gaz. I to bez pogorszenia komfortu jazdy.

Również na trasy
Mimo niewielkich gabarytów Yaris bardzo dobrze spisuje się w trasie. Tylko w czasie szybszej jazdy na drodze z koleinami wykazuje tendencję do "pływania". W standardzie Yaris jest wyposażony w system ABS i EBD - zapobiegają one blokowaniu kół przy gwałtownym hamowaniu i optymalizują pracę hamulców.

Jazda Yarisem nie męczy, wszystkie przełączniki w kabinie są rozmieszczone w zasięgu rąk kierowcy, a ich obsługa jest prosta. Jedynie dźwignia zmiany biegów pracuje z pewnymi oporami, szczególnie włączenie piątki wymaga pewnej wprawy. Przyzwyczajenie wymaga również umieszczona centralnie konsola - na elektronicznym wyświetlaczu są pokazywane podstawowe parametry jazdy.

Wewnątrz jest wystarczająco dużo miejsca dla kierowcy i pasażera. Tylna kanapa nadaje się jedynie dla bardzo szczupłych osób, ewentualnie dzieci.

Konstruktorzy Toyoty postawili na bezpieczeństwo pasażerów. Testy zderzeniowe EuroNCAP dają Yarisowi w swojej klasie najwyższy wynik - cztery gwiazdki.

Popularny
Trudno się dziwić, że Yaris znajduje coraz więcej nabywców. W lipcu w Olsztynie do klientów trafiło 45 sztuk najmniejszego modelu japońskiego koncernu. - To jest rekord sprzedaży, choć miesiące wakacyjne tradycyjnie są najgorsze w branży samochodowej - mówi Rafał Nowakowski, szef sprzedaży w olsztyńskim salonie Toyoty.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Toyota Yaris zdjęcia

Toyota Yaris dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Toyota Yaris Cena

Części dla marki Toyota

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

578 zł