Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Trójkąt ostrzegawczy

Data publikacji: Autor: (w)

 Nie wszyscy kierowcy wożą w samochodzie obowiązkowy trójkąt ostrzegawczy. Jeszcze mniej używa go prawidłowo w razie awarii. Tymczasem jest to bardzo ważne.

Nie wszyscy kierowcy wożą w samochodzie obowiązkowy trójkąt ostrzegawczy. Jeszcze mniej używa go prawidłowo w razie awarii.

Tymczasem jest to bardzo ważne. Odpowiednio ustawiony trójkąt może zapobiec poważnym konsekwencjom, jak np. najechanie innych pojazdów na unieruchomiony samochód.

fot. 1

Na autostradzie...
...lub drodze ekspresowej uszkodzony pojazd należy zatrzymać na poboczu (fot. 1). Jego postój sygnalizujemy światłami awaryjnymi i trójkątem ostrzegawczym, ustawionym na poboczu w odległości ok. 100 m za samochodem.

fot. 2

Na zwykłej drodze...
...poza obszarem zabudowanym należy włączyć światła awaryjne, samochód ustawić jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, a trójkąt ostrzegawczy ustawić za samochodem w odległości od 30 do 50 m (fot. 2).

fot. 3

Na obszarze zabudowanym...
...należy włączyć światła awaryjne, a trójkąt ostrzegawczy umieścić za pojazdem lub na nim na wysokości nie większej niż 1 m (fot. 3).

Jeśli samochód nie posiada świateł awaryjnych, należy zapalić światła pozycyjne.

W warunkach bardzo złej widoczności (np. mgła, śnieżyca) warto ustawić trójkąt w większej odległości od samochodu. W takich warunkach pomocna może się okazać pulsacyjna lampa na baterie, ustawiona obok trójkąta.

Fot. Grzegorz Gałasiński

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Jerzy3

  Nie bardzo rozumiem fot.3 - trójkąt ostrzegawczy umieszczony za samochodem postawionym za lewym pasem ruchu, w kierunku nadjeżdżających samochodów. Przecież to ma by ostrzeżenie dla innych kierowców, ale oni nadjeżdzają z drugiej strony. Nie tak chyba powinno się komentowac przepisy. Pod fotografią napis "...należy włączyc światła awaryjne, a trójkąt ostrzegawczy umieścic za pojazdem..." - niby wsztstko w porządku, ktoś potraktował to b.dosłownie. Przerażające jest to, że również niektórzy policjanci tak traktują przepisy drogowe.

 • Jerzy ale ty glupi jesteś. Przecież jest na parkingu i przykładowo mówią. (gość)

  lol

 • ha ha (gość)

  A jaki problem ustawić auto tak aby trójkąt był za pojazdem? ;) Kolejny przepis który uchwalili panowie napisałabym niepełnosprawni ale wtedy obraziłabym tych chorych ludzi :(

 • Jako (gość)

  masz racje kobitko

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości