Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Trybunał Konstytucyjny. Ważny wyrok dla kierowców w sprawie odholowania auta

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. SLAWOMIR SEIDLER O zbadanie fragmentu ustawy o ruchu drogowym przez Trybunał Konstytucyjny zawnioskował w 2017 r. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Teraz zapadło orzeczenie w tej sprawie.

Prawo o ruchu drogowym w art. 130 precyzuje, że pojazd usunięty z drogi pozostaje na parkingu strzeżonym wyznaczonym przez starostę do czasu uiszczenia opłaty za jego usunięcie i parkowanie.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodne z Konstytucją są przepisy mówiące o tym, że właściciel odholowanego samochodu odzyska go dopiero po okazaniu dowodu uiszczenia opłaty za jego usunięcie i parkowanie.

W uzasadnieniu stwierdzono, że taki sposób postępowania jest istotnym ograniczeniem prawa własności pojazdu poprzez ograniczenie możliwości dysponowania nim. Zaznaczomo, że prewencyjny sens przepisów realizowany jest już w momencie odholowania pojazdu i nałożenia na kierowcę mandatu.

Zobacz także: Duży przebieg auta. Po czym go poznać.?

Zakwestionowane przepisy utracą ważność po dziewięciu miesiącach od daty ogłoszenia wyroku w dzienniku ustaw. Co to oznacza w praktyce? Nie sprawi to, że kierowcy, którym zostanie odholowany pojazd, nie będą musieli płacić mandatu i opłaty. Opłatę będą mogli wnieść już po odzyskaniu pojazdu.

Kiedy pojazd może zostać odholowany na koszt właściciela?

Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku pozostawienia go w miejscu gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Dzieje się tak również w przypadku nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia, jeżeli pojazd ten jest zarejestrowany w kraju, o którym mowa w art. 129 ust. 2 pkt 8 lit. c. Wynika z niego, że policjant jest uprawniony do korzystania z pojazdu zarejestrowanego w kraju niebędącym państwem członkowskim, jeżeli brakuje polisy OC.

Na koszt właściciela pojazd z drogi zostanie usunięty w przypadku przekroczenia wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej lub nacisku osi określonych w przepisach ruchu drogowego, chyba że istnieje możliwość skierowania pojazdu na pobliską drogę, na której dopuszczalny jest ruch takiego pojazdu. Taki sam los spotka pojazd w przypadku pozostawienia go nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu kierowanego przez osoby niepełnosprawne. Zostanie usunięty również kiedy jest pozostawiony w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

Właściciel poniesie koszty usunięcia pojazdu w przypadku kierowania nim przez osobę nieposiadającą uprawnienia do kierowania pojazdami albo której zatrzymano prawo jazdy i nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu poprzez przekazanie go osobie znajdującej się w nim i posiadającej uprawnienie do kierowania. Wyjątkiem jest posiadanie pokwitowania od policji po zatrzymaniu prawa jazdy.

Pojazd może być usunięty z drogi na koszt właściciela, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, w przypadku gdy:

 • kierowała nim osoba:
  • znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
  • nieposiadająca przy sobie dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu;
 • jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi albo narusza wymagania ochrony środowiska.

Może być przemieszczony lub usunięty z drogi, jeżeli utrudnia prowadzenie akcji ratowniczej.

Zobacz także: Testujemy Mazdę 6 z silnikiem benzynowym SKyActiv-G 2.0 165 KM

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • PK (gość)

  "Wynika z niego, że policjant jest uprawniony do korzystania z pojazdu zarejestrowanego w kraju niebędącym państwem członkowskim, jeżeli brakuje polisy OC." Po tym przestalem czytac...

 • Marek (gość)

  Fajna inicjatywa https://play.google.com/store/apps/details?id=io.ideaapps.draybee dla miłośników motoryzacji

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości