Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Trzecia tablica rejestracyjna. Urząd odmówił jej wydania. Czy słusznie? (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Urząd odmówił wydania trzeciej tablicy rejestracyjnej w zmniejszonym wzorze? Według Ministerstwa Infrastruktury każdy samochód, niezależnie od tego jakie blachy wybraliśmy przy rejestracji, ma prawo do trzeciej tablicy.

Montując bagażnik rowerowy na tylnej klapie pojazdu czy haku nierzadko zasłaniamy tablicę rejestracyjną. Zabrania tego prawo o ruchu drogowym w art. 60, ust 1 pkt 2. Do końca 2015 roku osoby łamiące ten zakaz narażały się na otrzymanie mandatu w wysokości 100 zł. Długo oczekiwane zmiany weszły w życie w styczniu 2016 roku. Wtedy zmieniły się rozporządzenia regulujące rejestrację pojazdów, legalizację tablic rejestracyjnych oraz związanych z tym opłat.

Zobacz także: Skoda Superb w policyjnej służbie

Na podstawie nowych przepisów, kierowca może ubiegać się o dodatkową tablicę rejestracyjną na bagażnik. Tym samym nie trzeba już wbrew prawu demontować tylnej tablicy i instalować jej na bagażniku jak czynili to niektórzy z kierowców. Niekiedy instalowano na bagażnikach rowerowych odwzorowania tablicy rejestracyjnej.

- Samochód, dla którego już wydano zmniejszoną, jednorzędową tablicę rejestracyjną, może otrzymać dodatkową tablicę, dla oznaczenia bagażnika. Również w tym zmniejszonym, jednorzędowym wzorze - powiedział Szymon Huptyś z Ministerstwa Infrastruktury.

Dodatkowa tablica rejestracyjna. Opłata

  • gdy posiadasz tablice z flagą Unii Europejskiej - 53zł,
  • gdy posiadasz tablice z flagą Polski - 146zł,
  • pełnomocnictwo -17zł od każdej osoby za którą załatwiasz sprawę. W przypadku, gdy pełnomocnikiem będzie Twój mąż, żona, rodzic, dziecko, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki - pełnomocnictwo jest bezpłatne. \

Podstawa prawna

Par 11. Rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa z 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2355 z późn. zm.)

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Elwira (gość)

    Cześć panowie, mam na imie Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira055

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości