Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Trzymaj się toru jazdy

Data publikacji: Autor: (maj)

 Sporo zamieszania widać na skrzyżowaniach, gdzie skręt dopuszczony jest więcej niż z jednego pasa ruchu. Kierowcy zmieniają pasy, zajeżdżają drogę innym, a dodatkowo ustawiają się tylko na jednym pasie, zostawiając drugi pusty. To skutkuje mniejszą przepustowością skrzyżowań i nerwami.

Aby ułatwić jazdę sobie i innym, powinniśmy ustawiać się przed skrętem tak, by dobrze wykorzystać miejsce. Kodeks drogowy stanowi, że skręcając powinniśmy zajmować pas najbliżej osi jezdni (przy skręcie w lewo) lub przy jej prawej krawędzi (przy skręcie w prawo).

Logiczne więc wydaje się, że w przedstawionej na rysunku sytuacji do skrętu w lewo samochody powinny ustawiać się w kolejności zgodnej z pokazaną numeracją (1, 2, 3, 4...). Kiedy zaświeci się zielony sygnał, wszyscy będą mieć równe szanse na pokonanie skrzyżowania. Podobnie jest przy skręcie w prawo, gdzie odpowiedni byłby układ ustawiania się w kolejności alfabetycznej (pokazaliśmy to na rysunku).

Trzeba zaznaczyć, że na miejsce ustawienia się przed skrzyżowaniem wpływ musi mieć też plan naszej dalszej jazdy.

Jeśli skręcając w lewo wiemy, że zaraz za skrzyżowaniem będziemy wjeżdżać do zatoki, bramy, czy też zamierzamy parkować (w takiej sytuacji jest pojazd X), nie powinniśmy zajmować przed skrętem pozycji na skrajnym lewym pasie, ale na tym, z którego po wykonaniu manewru znajdziemy się najbliżej prawej krawędzi jezdni. To ułatwi nam parkowanie. Z kolei skręt z pozycji pojazdu 1 będzie stanowił utrudnienie zarówno dla nas (przecięcie co najmniej jednego pasa ruchu), jak i dla innych (tamowanie ruchu na pasie, który zajmujemy i na tym, który akurat opuszczamy).

Zaznaczmy przy okazji, że przy skręcie z równoległych pasów manewr powinniśmy zakończyć na tym pasie ruchu, z którego skręt zaczynaliśmy i przez cały czas powinniśmy jechać tak, by nie zajeżdżać drogi pojazdom, jadącym obok nas równolegle. Przypomnijmy, że jeżeli do skrętu przewidziany jest tylko jeden pas (lub nie ma pasów wyznaczonych), po zakończeniu manewru możemy zająć dowolny pas ruchu na drodze poprzecznej.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Tomek (gość)

    Bardzo użyteczny. Właśnie się zmagałem z takim problemem, z tym, że po skręcie w lewo były trzy pasy.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości