Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Tunel Gdańsk – Sopot

Data publikacji: Autor: Marcin Żebrowski - Dziennik Bałtycki

Na granicy Gdańska i Sopotu ma powstać tunel, dzięki któremu mieszkańcy obu miast szybciej dostaną się na obwodnicę.

 

Wydrążony w ziemi przekop ma liczyć 1351 metrów długości i znajdować się na głębokości kilkudziesięciu metrów. Szczegóły określi plan, który powstanie po zakończeniu badań hydrogeologicznych i geologiczno-inżynierskich. Firma ze Szczecina właśnie rozpoczęła prace.

 

Tunel będzie częścią ul. Nowej Spacerowej. Rozpocznie się w okolicy leśniczówki Renuszewo - mniej więcej w miejscu, gdzie zakończył się dotychczasowy remont nawierzchni na ul. Spacerowej. Wyjazd z tunelu znajdzie się w okolicy skrzyżowania ul. Czyżewskiego i alei Grunwaldzkiej, czyli na granicy Gdańska i Sopotu.

- Na razie bardzo trudno powiedzieć, jak będzie wyglądał tunel i którędy dokładnie będzie przebiegał. Wszystko zależy od wyniku badań geologicznych - tłumaczy Romuald Nietupski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni. - To pierwszy etap. Na razie nie można mówić o dacie rozpoczęcia prac, chociaż w grę wchodzą lata. Jak już mówiłem, wszystko zależy od badań, które właśnie się zaczęły.

Zajmie się nimi Przedsiębiorstwo Geologiczne GEOPROJEKT ze Szczecina. Będą kosztować Gdańsk prawie 500 tys. złotych. Po ich zakończeniu rozpoczną się prace projektowe, a także konsultacje z ekologami - tunel ma bowiem przechodzić przez Trójmiejski Park Krajobrazowy.

Zdaniem doktora Marka Szczepańca z Uniwersytetu Gdańskiego, przed rozpoczęciem badań należało przeprowadzić szczegółowe analizy ekonomiczne i ekologiczne.

- Wiele razy wskazywałem, że brakuje takich badań. Można odnieść wrażenie, że ktoś ma jakiś pomysł i chce go zrealizować. Tymczasem na świecie, zanim rozpocznie się wydawanie pieniędzy, przygotowuje się szczegółowe analizy. Ostatnio widziałem taki raport składający się z 290 stron - tłumaczy dr Szczepaniec. - Zastrzegam, że tunele to dobre rozwiązanie, ale konieczne jest przeprowadzenie analiz ekonomicznych i ekologicznych.

Tunel między Sopotem a Gdańskiem ma być częścią planowanej Drogi Zielonej - połączy ona obwodnicę Trójmiasta z portem. Port z kolei - planowaną Trasą Sucharskiego i obwodnicą południową - zostanie połączony z autostradą A-1.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości