Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Tuning samochodów kombi - głównie dla aut z Niemiec. Poradnik

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Tuning samochodów kombi - głównie dla aut z Niemiec. Poradnik Chętni do tuningu samochodów kombi najwięcej akcesoriów znajdą do aut produkcji niemieckiej.

Zdaniem Wojciecha Wilkowskiego, współwłaściciela firmy Auto Tuning Centrum z Warszawy, samochody typu kombi znacznie rzadziej trafiają do tuningu niż sedany czy hatchbacki.

- Właściciele kombi poszukują w nich raczej funkcjonalności, ewentualna stylizacja schodzi na dalszy plan. Oczywiście zdarzają się klienci, którzy zamawiają tuning swoich kombiaków. Zwykle są to samochody produkcji niemieckiej - twierdzi Wilkowski.

 

Zobacz: Tuning samochodów kombi - zdjęcia

Zainteresowaniem cieszy się głównie ospoilerowanie i pakiety stylizacyjne kabin. Część klientów decyduje się też na obniżenie podwozia i montaż sportowych filtrów powietrza.

Krajowa oferta pakietów stylizacyjnych przeznaczonych do kombi to głównie przednie spoilery i nakładki na progi. Do tego można jeszcze coś znaleźć wśród pakietów stylizacyjnych wnętrza. Natomiast zestawy optyczne dla tylnej partii nadwozia dotyczą wybranych marek, głównie Opli i Volkswagenów.

Zobacz także: Tuning samochodów niemieckich - Audi, BMW, Mercedes, Opel, VW

Większy wybór oferują zagraniczni tunerzy. Włoska firma Lester ma ciekawy zestaw dla VW Passata Variant B5 (1997-2000). Oprócz wydatnych spoilerów (przedniego i tylnego) w ofercie jest maska silnika z wlotem powietrza oraz wybór

aerodynamicznych lusterek bocznych. Do tego można dobrać jeden z pięciu wzorów alufelg (18- i 19-calowe) oraz obniżyć podwozie. Niestety firma nie oferuje tuningu silników.

Zestaw dla Volkswagena Passata Variant poprzedniej generacji ma w swoim katalogu niemiecki Abt. To bardziej wyrafinowana propozycja niż włoskiego Lestera. Dyskretne nakładki na przednim i tylnym zderzaku są ledwo widoczne. Abt proponuje też chipy zwiększające moc silników, w tym dla dwulitrowego turdodiesla o mocy 140 koni mechanicznych, który jest jednym z najpopularniejszych motorów w tym modelu.

Zobacz także: Tuning samochodów japońskich - Honda, Toyota, Mitsubishi

Z kolei firma Steinmetz, specjalizująca się w tuningu Opli, proponuje zestaw dla Opla Astry H (2004-2009). W ofercie jest zarówno pakiet stylizacyjny dla nadwozia oraz zmodyfikowane elementy zawieszenia.

 

Przednia część karoserii otrzymała m.in. efektowny zderzak, w którym oprócz wnęk na reflektory przeciwmgłowe znalazły się też się specjalne wloty powietrza poprawiające chłodzenie przednich tarcz hamulcowych. Boki nadwozia zdobią nakładki progowe, które optycznie obniżają karoserię oraz lusterka o aerodynamicznym kształcie.

Zobacz także: Tuning samochodów koreańskich - poradnik

Z tyłu znalazła się dokładka tylnego zderzaka oraz spoiler nad szybą. Element ten składfa się z dwóch osobnych części, które oddziale od siebie trzecie światło stop.

 

Spod podwozia, z lewej strony, wystaje podwójna końcówka wydechu ze stali nierdzewnej. Ponadto o 30 mm obniżono zawieszenie. Modyfikacja polegała na zamontowaniu w nim nowych, krótszych sprężyn i amortyzatorów o mniejszym skoku. Podobny zestaw proponowany jest dla Opla Vectry C.

Przykładowe ceny akcesoriów tuningowych do VW Passata Varianta B5

Firma Abt
Alufelgi 18 cali (komplet) 4380 zł
Spoiler przedni 1828 zł
Spoiler tylny 2818 zł
Nakładki na progi (komplet) 1460 zł
Sportowy wydech 1780 zł
Sportowe sprężyny (komplet) 4930 zł
Tuning silnika (chip) 4290 zł

Firma Lester
Alufelgi 18 cali (komplet) 3820 zł
Spoiler przedni 6880 zł
Spoiler tylny 1720 zł
Nakładki na progi (komplet) 1750 zł
Sportowy wydech 825 zł (końcówka wydechu)
Sportowe sprężyny (komplet) 3260 zł
Tuning silnika (chip) brak ofert

Sklepy internetowe - produkty niemarkowe
Alufelgi 18 cali (komplet) 2520-5890 zł
Spoiler przedni 650-3190 zł
Spoiler tylny 860-2750 zł
Nakładki na progi (komplet) 450-1580 zł
Sportowy wydech 990-1.860 zł
Sportowe sprężyny (komplet) 2320-3990 zł
Tuning silnika (chip) 1800-2550 zł

Wojciech Frelichowski

Tuning samochodów kombi - głównie dla aut z Niemiec. Poradnik
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Tuning samochodów kombi - głównie dla aut z Niemiec. Poradnik

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości