Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

Tylko dla donosicieli

Data publikacji: Autor: Jerzy Iwaszkiewicz

 Próby wprowadzenia donosicielstwa jako systemu zarządzania państwem mają w Polsce głębokie tradycje i kojarzą się z najbardziej obrzydliwymi doświadczeniami.

Policja zaczęła ostatnio myśleć. Jest to myślenie twórcze. W Szczecinie wymyślili, że jak ktoś nie zapłaci mandatu, to będą zabierali samochody. W Lublinie wpadli na pomysł, że jak kogoś złapią na jeździe po pijanemu, to będą drukowali publicznie imię i nazwisko, adres i stan rodzinny, aby kierowcę zawstydzić i moralnie skompromitować. Polski kierowca jest bardzo odporny na wyrzuty sumienia, więc z tej akcji raczej nic nie będzie, ale taki jest pomysł.

 

Najdalej w swoim myśleniu posunęła się policja w Opolu. Zachęcają kierowców, aby donosili na innych kierowców, jeżeli np. przekroczą szybkość albo linię ciągłą. Świadomy obywatel powinien w takiej sytuacji - zdaniem policji z Opola - natychmiast zadzwonić na posterunek, a najlepiej jakby taką scenę sfilmowano, żeby był dowód.

 

Próby wprowadzenia donosicielstwa jako systemu zarządzania państwem mają w Polsce głębokie tradycje. Komuna opierała się głównie na tym, że jeden donosił na drugiego. Policja w Opolu też się rozmarzyła, że jak wszyscy będą kablować na wszystkich, to będzie łatwiej rządzić.

 

Policja w Warszawie też się włączyła intelektualnie. Pomysł z Opola  przyjęto jako swój. Wygląda na to, że policja myśli wybiórczo - jak jeden komisariat coś wymyśli, to drugi czuje się od myślenia zwolniony i bierze pomysł jako swój. W Warszawie poszli nawet dalej, chcą uruchomić specjalne telefony dla kablowników, może nawet budki z napisem - tylko dla donosicieli.

 

System donosów jest znany i stosowany na świecie. W Szwajcarii bez chwili wahania dzwonią na policję, jeżeli wiedzą, że ktoś bierze narkotyki. W Szwecji też dzwonią, jeżeli zobaczą, że ktoś kopnął dziecko. W Polsce donosicielstwo kojarzy się z najbardziej obrzydliwymi doświadczeniami.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości