Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Tylko z automatyczną!

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. R.Polit Prawo jazdy na pojazd z automatyczną skrzynią biegów nie uprawnia do poruszania się samochodami z przekładnią manualną.

Zdałeś prawo jazdy na pojazd z automatyczną skrzynią biegów - musisz uważać. Poruszanie się samochodami z przekładnią manualną wymaga w twoim przypadku oddzielnego „prawka”.Fot. R.Polit


Zdanie egzaminu państwowego na prawo jazdy samochodem z ręczną skrzynią biegów uprawnia do prowadzenia pojazdów zarówno z manualną, jak i automatyczną przekładnią. Przepisy te nie działają jednak w drugą stronę. Osoba pomyślnie przechodząca egzamin na prawo jazdy pojazdem z automatyczną skrzynią biegów może poruszać się tylko takim. Otrzymuje bowiem dokument z wpisanym specjalnym kodem ( kod 78).


Chcąc nabyć uprawnienia do kierowania pojazdami z manualną przekładnią należy zdać dodatkowy egzamin na prawo jazdy, zarówno teoretyczny jak i praktyczny.


Przepis ten, obowiązujący w Polsce od 1 stycznia 2003 r., zostanie niedługo zmieniony. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją rozporządzenia o szkoleniu i egzaminowaniu kierowców, które pozwoli na uzyskanie dodatkowego prawa jazdy na pojazdy z manualną skrzynią biegów po zdaniu samego egzaminu praktycznego.

 

Nowelizacja wejdzie w życie w 2005 r.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Komentarze

  • zOrg (gość)

    a ja chciałbym wiedzieć co oni palą w tym ministerstwie i gdzie to rośnie?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości