Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

U nas nie zwalniają

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Opel General Motors Europe (GM Europe) zamierza zwolnić w nadchodzących latach ponad 12 tys. pracowników. Redukcji zatrudnienia nie będzie w gliwickich zakładacj Opla należących do GM.

Zarząd koncernu General Motors Europe oraz przedstawiciele europejskich pracowników firmy uzgodnili treść umowy ramowej w sprawie restrukturyzacji działalności firmy.

 

Umowa przewiduje zmniejszenie kosztów strukturalnych o 500 mln euro rocznie. Pieniądze te uda się zaoszczędzić dzięki redukcji zatrudnienia.

  Fot. Opel

Działania restrukturyzacyjne dotyczą przede wszystkim działalności firmy General Motors w Niemczech. Negocjowane są oddzielne umowy mające na celu redukcję zatrudnienia w Belgii, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Zwolnienia obejmą również likwidację 15 proc. stanowisk kierowniczych w całej Europie. Ogółem program może pozwolić na uzyskanie redukcji zatrudnienia nawet o 12 tys. stanowisk. Zwolnienia obejmą europejskich pracowników zakładów Opla, Vauxhalla i Saaba.

- Poprawa naszej konkurencyjności jest jedynym sposobem zapewnienia pomyślnej przyszłości wszystkim grupom interesu związanym z naszą firmą. Negocjacje były przez cały czas prowadzone w sposób uczciwy i konstruktywny, a decyzja o podjęciu tych nieuniknionych kroków była trudna dla wszystkich. Zarówno zarząd, jak i przedstawiciele pracowników dołożyli wszelkich starań, aby znaleźć rozwiązania zgodne z naszym poczuciem odpowiedzialności społecznej za naszych pracowników i ich rodziny - powiedział Frederick A. Henderson, przewodniczący Rady Nadzorczej GM Europe.

 

Program restrukturyzacji ma być zrealizowany w ciągu najbliższych dwóch lat.  Uzgodnione zasady ramowe dla całej Europy będą obecnie wdrażane w poszczególnych krajach.

 

Zwolnień nie przewiduje się w polskich zakładach Opla w Gliwicach. Jak poinformował Romuald Rytwiński, dyrektor generalny GM Poland i Opel Polska, w przyszłym roku gliwicka fabryka zwiększy roczną produkcję aut o ok. 25 tys. egzemplarzy do poziomu ok. 140 tys. sztuk. Związane będzie to z uruchomieniem produkcji Opla Zafiry i pociągnie za sobą wzrost zatrudnienia o ok. 1 000 osób.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości