Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Ubezpieczają czy nie?

Data publikacji: Autor: Maciej Krzywoszyński

Fot. Z. Wieczorek: Samochodów przywiezionych po 1 maja z za zachodniej granicy nie ubezpieczają w zakresie Auto Casco towarzystwa ubezpieczeniowe: Filar i Uniqa. Pozostali ubezpieczyciele mają własne zwyczaje w tym zakresie. Nie każdy samochód opłaca się ubezpieczyć w zakresie Auto Casco. Okazuje się jednak, że od niedawna nie każde auto można ubezpieczyć.

Firmy ubezpieczeniowe niechętnie patrzą przede wszystkim na stare samochody importowane zza zachodniej granicy.

 

Problemem jest wykupienie polisy Auto Casco. Obowiązkowego OC żaden ubezpieczyciel odmówić nie może. Nie ma ku temu zresztą żadnych powodów - ryzyko związane z tym ubezpieczeniem jest o wiele mniejsze (nie dotyczy np. kradzieży), a ogromny import powoduje Fot. Z. Wieczorek: Samochodów przywiezionych po 1 maja z za zachodniej granicy nie ubezpieczaj± w zakresie Auto Casco towarzystwa ubezpieczeniowe: Filar i Uniqa. Pozostali ubezpieczyciele maj± w³asne zwyczaje w tym zakresie. równie duże zyski ze sprzedaży polis ubezpieczeniowych. Schody zaczynają się wówczas, gdy chcemy zadbać o własny spokój i wykupić Auto Casco.

 

Jeśli przywieźliśmy samochód po 1 maja zza zachodniej granicy, to w ogóle nie mamy po co zaglądać do takich firm jak Filar czy Uniqa. Dla używanych samochodów przywiezionych do Polski po 1 maja takiego ubezpieczenia tam nie kupimy.

 

Inną formę restrykcji stosuje TU Samopomoc. Owszem, możemy tam wykupić AC, ale wartość odszkodowania może maksymalnie zrównać się z ceną zakupu widniejącą na fakturze. To oznacza, że większość osób, które zakupiły auta z importu, w Samopomocy ich nie ubezpieczy, bo nie będzie to opłacalne. Kwoty na fakturach na ogół są zaniżane po to, by akcyza była jak najniższa.

 

Największy polski ubezpieczyciel, PZU, w sprawie "używek" z importu nie mówi nie, ale sprawy rozpatruje indywidualnie. Samochód musi być w dobrym stanie. Najlepiej jeśli jego właściciel jest stałym klientem ubezpieczalni. Warta i Compensa też uważnie przyglądają się ubezpieczanym samochodom. Jeżeli rzeczoznawca nie będzie miał uwag, to możemy zakupić polisę AC i liczyć na to, że nasz samochód, choć kupiony taniej, zostanie wyceniony według wartości rynkowej. Allianz również dokładnie sprawdza samochody przed sprzedażą polisy, stawiając jeden podstawowy warunek: ubezpieczane auto może mieć maksymalnie 10 lat.

Skąd taki opór ubezpieczycieli i niechęć do dodatkowego zarobku? Okazuje się, że ubezpieczanie starych samochodów z importu po prostu się nie opłaca. Stan techniczny większości z nich pozostawia wiele do życzenia. Oprócz tego, takie samochody zaraz po wykupieniu polisy często giną w niewyjaśnionych okolicznościach. Ten proceder przybiera na sile w miarę jak na rynek trafia więcej samochodów. Takie auta coraz trudniej bowiem sprzedać po dobrej cenie. Wiele osób woli więc, by samochód "zginął", a ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie.

Używane samochody z importu to jedyna grupa pojazdów oficjalnie bojkotowana przez część ubezpieczycieli. W wypadku innych pojazdów, np. motocykli, nie ma zakazów - są co najwyżej zaporowe ceny. Wykupienie polisy AC dla motocykla wymaga grubego portfela. Stawka wyjściowa w większości firm to 20% wartości motoru - tylko posiadanie sporych zniżek może spowodować, że interes będzie dla motocyklisty opłacalny.

 

Stawki za ubezpieczenie jednośladów mają również uzasadnienie ekonomiczne. Użytkownicy "dwóch kółek" statystycznie powodują najwięcej wypadków. Poza tym, motocykl bardzo łatwo ukraść, a jeszcze łatwiej ukryć.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

 • Motocyklista (gość)

  Z reguły sprawcami wypadków są samochody, a nie motocykle.. Zastanówcie się jak jeździcie, a później piszcie, że motocykle powodują najwięcej wypadków...A motocyklistów na szczęście przybywa:) Pozdrawiam całą ekipe z OstrejJazdy!

 • piotros20

  http://www.partacze.org/odszkodowania/szkoda-majatkowa/pozar-domu-i-odszkodowanie-wyplacone-przez-uniqa

 • kopering

  To tak jak z polisami komunikacyjnymi, trzeba zawczasu wybierac solidnego, pewnego i wypłącalnego ubezpieczyciela.

 • avivaCU

  Witam, W tej chwili avivaCU prowadzi konkurs można wygrać gwarantowane[b] 5% zniżki na OC i AC oraz inne super nagrody[/b]: laptopa, nawigację i inne! Serdecznie zapraszamy wszystkich na stronę [b]www.wybory.aviva.pl[/b] Aby otrzymać zniżkę na OC i AC wystarczy tylko zagłosować na najgorszy typ kierowcy.

 • avivaCU

  UWAGA KONKURS! można wygrać gwarantowane 5% zniżki na OC i AC oraz inne super nagrody: laptopa, nawigację i inne! Serdecznie zapraszamy wszystkich na stronę www.wybory.aviva.pl Aby otrzymać zniżkę na OC i AC wystarczy tylko zagłosować na najgorszy typ kierowcy. Pozdrawiamy!

 • sarah

  [quote=]To tak jak z polisami komunikacyjnymi, trzeba zawczasu wybierac solidnego, pewnego i wypłącalnego ubezpieczyciela.[/quote] Zgadzam się z Tobą, szczególnie przy AC ważne jest, by firma była porządna i nie robiła problemów z wypłatami odszkodowania

 • Komentarz usunięty.
 • kopering

  No i zakres ubezpieczenia mają bardzo szeroki co tez często przy wyborze ac ucieka uwadze klientów.

 • grom87

  Ubezpieczać jak najbardziej a przede wszystkim siebie, warto zerknąć co to jest plan na życie googloojcie ;p

 • gabson

  to jest właśnie opcja wzajemnego nakręcania, ostatnim zdaniem autor podsumował wszystkich motocyklistów :( jak Ci się motor znudzi to go schowasz i wyłudzisz odszkodowanie... mam nadzieję, że to się szybko zmieni jak to, że nazywają nas "dawcami"... jedynym TU myślącym o motocyklistach jest pzu które ma najniższa stawkę oc dla nowych pojazdów + ac też jest niższe niż u innych mniej więcej o 2% niby nic ale już jakiś krok na przód (najlepiej uciułać zniżki)

 • kopering

  Wiesz to jest firma z największym doświadczeniem i największą liczbą klientów więc niejako ich obowiązkiem jest dbanie o jak najlepsze oferty i udogodnienia, takie jak wprowadzenie rewolucyjnej jak dla mnie oferty i przez wielu kierowców oczekiwanej czyli opcji all risks.

 • sabrlin

  fajna opcja, ale usługa door to door też ciekawe rozwiązanie daje ubezpieczonym, czyż nie?

 • kopering

  Im więcej tego typu udogodnień dla klientów tym obsługa sprawniejsza i sam klient bardziej zadowolony ze współpracy z ubezpieczycielem.

 • sarah

  To fakt, akurat PZU stara się, by klienci byli zadowoleni, więc nie mamy co narzekać

 • sabrlin

  Raczej chyba ubezpieczeni w PZU nie narzekają, a przynajmniej ja jestem z ich usług i ofert zadowolona.

 • kopering

  Nie ma takiego ubezpieczyciela który by wszytkim dogodził, ale faktem jest , że pod względem takiej ogólno pojętej solidności i rzetelności wyróżniaja sie na tle konkurencji.

 • sabrlin

  PZU stworzyło fajny film na YT http://www.youtube.com/atrapy nawet nie wiedziałam, ze taka szybka jestem :)

 • sarah

  Rzeczywiście fajny ten filmik, można się trochę pobawić, sprawdzić spostrzegawczość :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości