Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Ubezpieczenia. Autocasco nadal za drogie dla polskich kierowców

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Mariusz Kapała Mimo poprawy materialnej polskich gospodarstw domowych, użytkownicy aut nadal nie chcą kupować ubezpieczenia autocasco. W dalszym ciągu głównym powodem jest jego zbyt wysoka cena.

Jak informuje multiagencja CUK Ubezpieczenia, z tegorocznej edycji badania „Polacy o ubezpieczeniach”, dowiadujemy się, że zaledwie 32% respondentów zdecydowało się na wyposażenie swojego pojazdu w polisę autocasco. Mimo znacznej poprawy materialnej polskich gospodarstw domowych, klienci nadal nie chcą kupować ubezpieczenia autocasco. Głównym powodem, w dalszym ciągu, jest jego zbyt wysoka cena – takiego zdania jest aż 62% wszystkich ankietowanych. W październiku 2019 r. średnia stawka za ubezpieczenie autocasco w Polsce wynosiła 806 zł. Dla porównania, średnia cena obowiązkowej polisy komunikacyjnej OC to 582 zł.

Kolejnym z powodów, który został wskazany przez respondentów było posiadanie starszego pojazdu, który nie jest objęty polisą autocasco (48%), a także to, że takowe ubezpieczenie nie jest obowiązkowe (24%).

– Choć większość naszych badanych zadeklarowała, że nie posiada AC, to znalazły się osoby, dla których wykupienie takiej polisy było istotne. Najczęściej są to posiadacze nowych aut, które mają mniej niż 5 lat. W przypadku kierowców posiadających auta w wieku od 5 do 10 lat, występowanie dodatkowego ubezpieczenia jest znacznie rzadsze. Jedną z głównych przyczyn, które decydowały o zakupie autocasco było poczucie pewności, że w razie wypadku Towarzystwo Ubezpieczeniowe wypłaci nam odszkodowanie i będziemy mogli naprawić pojazd. Nie bez znaczenia była także obawa przed kradzieżą auta, zniszczeniami wywołanymi m.in. przez warunki pogodowe czy uszkodzeniami powstałymi nie z naszej winy jak np. zarysowania karoserii przez wandala – informuje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Najważniejszymi czynnikami, jakie są brane pod uwagę podczas kupna autocasco są: zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz sama cena polisy. Na następnych miejscach ankietowani plasują wysokość udziału własnego przy likwidacji szkody oraz zakres wyłączenia odpowiedzialności TU w określonych przypadkach losowych. Czynnikiem stosunkowo najmniej istotnym jest wysokość franszyzy integralnej.

Zobacz także: Naprawa auta. Ile pieniędzy przeznaczają na nią Polacy?

– Wśród respondentów posiadających ubezpieczenie AC, zdecydowana większość, bo aż 71%, posiada inne dodatkowe ubezpieczenia. Najpopularniejsze z nich to ubezpieczenie NNW oraz assistance. Klienci rzadziej posiadają ubezpieczenia szyb czy inne nieobowiązkowe polisy – komentuje ekspert CUK Ubezpieczenia.

Ankietowani, którzy nie zdecydowali się na żaden dodatek do obowiązkowego OC uważają, że inne dodatki są zbędne, ich koszty są zbyt wysokie lub nie zostali poinformowani o możliwości dokupienia polis do podstawowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Spośród osób, które zadeklarowały, że kupiły autocasco, 45% skorzystało już z likwidacji szkody. Większość z nich dotyczyła uszkodzenia powstałego z winy innego kierowcy. Drugą najczęstszą przyczyną likwidacji szkód jest stłuczka bądź wypadek z winy badanego. Znacznie rzadziej pojawiły się powody dotyczące kradzieży, czy też uszkodzeń powstałych w wyniku czynników pogodowych.

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Michał (gość)

    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app

  • Ekspert Superpolisy (gość)

    PAkiet ubezpieczeń komunikacyjnych to spory wydatek, jednak kierowcy, którzy zdecydowali się na zakup rozbudowanej wersji rzadko kwestionują tę decyzję. Aby nie przepłacić za ubezpieczenia dodatkowe warto po prostu porównywać oferty. Pomocna może okazać się porównywarka Superpolisa, która pozwala na zestawienie ofert kilkunastu ubezpieczycieli i wybór dla siebie najlepszej opcji.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości