Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Ubezpieczenia. Ceny polis OC spadają. Gdzie jest najtaniej?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Źródło: rankomat.pl Ceny OC zaczęły spadać w 2017 r. i od tego czasu średnie składki utrzymywały się na podobnym poziomie. W I kwartale 2019 r. cena obowiązkowej polisy była natomiast o 4,8% niższa niż pod koniec roku ubiegłego i wyniosła 692 zł.

Porównywarka ubezpieczeniowa Rankomat opublikowała raport o wysokości stawek OC w I kwartale tego roku.

- Przez cały 2018 rok ceny OC utrzymywały się na podobnym poziomie, a składki wzrosły nieznacznie jedynie między I i II kwartałem. Początek bieżącego roku przyniósł obniżki cen. W I kwartale 2019 r. średnia cena OC była niższa niż pod koniec roku ubiegłego – mówi Tomasz Masajło, prezes zarządu Rankomat.

Na początku 2019 r. najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z województw: pomorskiego (788 zł), dolnośląskiego (772 zł) i mazowieckiego (757 zł). Na najniższe składki mogli natomiast liczyć kierowcy z województw: podkarpackiego (565 zł), opolskiego (598 zł) i świętokrzyskiego (600 zł).

Ceny ubezpieczenia OC były niższe niż przed rokiem we wszystkich województwach. Obniżki w poszczególnych regionach wyniosły od -4,3% (woj. podlaskie) do -7,8% (woj. kujawsko-pomorskie oraz woj. wielkopolskie).

Największe odchylenia od średniej ceny OC odnotowano w województwach: pomorskim (+13,9%), dolnośląskim (+11,6%) i mazowieckim (+9,4%).

Zobacz także; Jakie prawa ma jadący hulajnogą elektryczną?

W I kwartale 2019 r. najwięcej za OC płacili młodzi kierowcy (od 18. do 25. roku życia). Ubezpieczyciele oferowali im polisy droższe aż o 184,7% niż osobom z najstarszej grupy wiekowej (56 lat i więcej). Choć młodzi kierowcy musieli liczyć się z najwyższymi cenami OC, to właśnie w ich przypadku obniżka w porównaniu do I kwartału ubiegłego roku, była największa. Kierowcy z najmłodszej grupy wiekowej płacili za polisę o 13,5% mniej przed rokiem.

W I kwartale br. najniższe stawki OC ubezpieczyciele proponowali rodzicom co najmniej dwójki dzieci. Cena była dla nich niższa od średniej ceny w kraju i wyniosła 614 zł. Tej grupy dotyczył również największy spadek cen w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego (-6,8%). 

Z najwyższym kosztem obowiązkowej polisy musiały liczyć się osoby bezdzietne. Cena ubezpieczenia OC wyniosła w ich przypadku 797 zł.

Na początku 2019 r.  właściciele samochodów elektrycznych płacili za OC średnio 527 złotych, czyli o 28,9% mniej niż posiadacze aut napędzanych PB+LPG. Koszt ubezpieczenia był w ich przypadku aż o 38,3% niższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Posiadacze samochodów z najpopularniejszymi silnikami benzynowymi wydawali na polisę średnio 670 złotych, a obniżka cen OC w stosunku do I kwartału 2018 r. wyniosła dla nich 7,7%.

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Michał (gość)

  Ubezpieczenia tanieją dzięki możliwości porównania cen jak w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz kod z dowodu i w 5 sek widzisz różnicę w składce pomiędzy towarzystwami i to bez wpisywania danych, a polisę masz w 40 sek czasem to jest ponad 100% a ryzyko takie samo dla każdego towarzystwa

 • Seba (gość)

  w tamtym roku dzięki yanosikowi miałem ubezpieczenie tańsze o 200 zł

 • Ekspert Superpolisy (gość)

  Dlatego właśnie nie ma żadnego sensu ryzykować i przepłacać - przecież dzięki porównywarkom cen, jak Superpolisa, zawsze damy radę zaoszczędzić na ubezpieczeniu.

 • Bartek (gość)

  Jeśli ceny zaczęły spadać to dlaczego na początku roku zapłaciłem więcej? Kierowcy są żyłowani na każdym kroku. Co chwila jakaś podwyżka albo podatek ukryty w paliwie. Na szczęście czasy PRL-u się skończyły i nie ma już monopolisty w branży ubezpieczeń. Każdy wybiera ubezpieczyciela który mu odpowiada. Fajną porównywarką oc jest mubi.pl Przedstawia aż 50 ofert więc jest wybór.

 • Rafal (gość)

  Szukając ubezpieczenia OC warto wyliczyć bezpłatnie składkę na http://www.promocjeo.pl/tanie-oc/

 • Handlarz Aut (gość)

  Polecam stronę www.wyliczenie.pl Wyliczają bardzo tanie składki OC. Porównują ponad 70 ofert różnych firm.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości