Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Ubezpieczenia. Kierowcy chętnie korzystają z tego rozwiązania

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. 123RF Aż o 80 procent wzrosła w ciągu roku liczba właścicieli aut, którzy sprawdzili historię swojego ubezpieczenia w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

- Do wzrostu zainteresowania bazą UFG przyczyniły się z pewnością udostępnione przez nas rok temu nowe funkcjonalności umożliwiające łatwe pobranie online własnej pełnej historii ubezpieczenia OC i AC - mówi Iwona Woźniak Sadek, dyrektor Biura Obsługi Klienta UFG. – Ciekawość kierowców wzmógł również nowy przepis, który zwolnił z obowiązku wożenia ze sobą dokumentu potwierdzającego posiadanie polisy OC.

Od 1 października 2018 roku policja nie ukarze już mandatem kierowcy, który nie ma przy sobie tego dokumentu, tylko sprawdzi posiadanie polisy OC w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, zasilanej z bazy UFG. Z kolei ponad rok temu Fundusz rozszerzył zakres danych możliwych do pobrania online z bazy polis komunikacyjnych.

Do końca sierpnia 2019 roku właściciele pojazdów odpytali bazę UFG już ponad 280 tysięcy razy, to wzrost o blisko 80 procent w ciągu roku.

Zobacz także: Używane BMW X5. Czy warto kupić?

Najczęściej pobierane są dane dotyczące przebiegu ubezpieczenia OC i AC (blisko 70 procent) czyli nazwy towarzystw, w których wykupione zostały polisy, okresy ich ważności, numery ubezpieczeń.

Pozostali kierowcy, tj. ponad 30 procent pytających, sprawdzają swoją historię szkód, zawierającą dodatkowo liczbę, daty i wartości wypłaconych odszkodowań.

Pobranie własnej historii polis komunikacyjnych z bazy UFG jest bezpłatne. Funkcjonalność obejmuje również informacje dotyczące historii szkód kierowców prowadzących nie swoje pojazdy np. należące do członków rodziny czy służbowe.

Aby pobrać takie dane wystarczy zarejestrować się na portalu UFG www.ufg.pl i założyć konto. Po weryfikacji tożsamości przez Fundusz – aktywować konto i pobrać swoje dane.

Sporadycznie zdarzają się przypadki gdy polisa OC nie jest widoczna w CEPiKu, choć widnieje w bazie UFG.

- Najczęściej jest to efekt problemu niezgodności danych i po poprawieniu ich przez ubezpieczyciela przekazujemy je ponownie do CEPiKu – wyjaśnia Robert Stachura, wicedyrektor Ośrodka Informacji UFG.

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości