Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Ubezpieczenia OC. Kierowcy jakich marek aut deklarują najmniej szkód?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Jakub Mielniczak Tylko 16,8% ze wszystkich właścicieli BMW deklarowało spowodowanie przynajmniej jednej kolizji w całej historii posiadania OC. W III kwartale br. to najniższy wynik wśród kierowców najpopularniejszych marek. Mimo to im ubezpieczyciele proponowali najdroższe polisy (średnio 887 zł).

Jakie są stawki OC oraz liczb zgłaszanych szkód sprawdziła porównywarka ubezpieczeniowa Rankomat.pl. Raport kwartalny “RanKING” porównuje średnie ceny OC w kraju na podstawie największej bazy kalkulacji ofert. Sprawdza m.in. jak liczba deklarowanych stłuczek, marka i model auta wpływają na wysokość cen polis. W III kwartale br. po raz pierwszy wziął pod uwagę, którzy właściciele pojazdów deklarują najwięcej szkód.

Wg danych z raportu Rankomat, w III kwartale tego roku najczęściej do szkód w całej historii OC przyznawali się kierowcy Nissana (21,7%),Toyoty (21,5%) i Mazdy (21,4%). Z drugiej strony najrzadziej deklarowali to właściciele BMW (16.8%). Na kolejnych miejscach byli posiadacze Audi (17,3%) oraz Fiata (17,4%).

Zobacz także: Kredyt samochodowy. Ile zależy od wkładu własnego? 

– Względem kierowców BMW powszechnie funkcjonuje negatywny stereotyp. W ocenie ubezpieczycieli również ryzyko spowodowania przez nich kolizji jest wysokie. W III kwartale 2019 roku to dla tej marki średnia cena OC była najwyższa. Mimo to, jak wynika z danych rankomat.pl, właściciele BMW deklarują mniej szkód na drogach niż kierowcy innych samochodów – mówi Tomasz Kroplewski, kierownik ds. Rozwoju Sprzedaży w rankomat.pl.

Biorąc pod uwagę 11 najpopularniejszych w Polsce marek samochodów, najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne płacili właściciele Renault (614 zł). Kilka złotych więcej zapłacili kierowcy Skody (619 zł) oraz Toyoty (624 zł). W III kwartale br. najwięcej za polisę płacili właściciele BMW (887 zł). Ponad 100 zł różnicy dzieli ich od drugiego miejsca wśród najdroższych i ponad 200 zł od trzeciego. Kierowcy Audi płacili średnio 760 zł, a Volkswagena 672 zł.

Na wysokość składki OC duży wpływ ma również ilość szkód spowodowanych przez kierowcę ubezpieczonego samochodu. W III kwartale br. właściciele pojazdów, którzy deklarowali brak szkód w swojej historii ubezpieczenia OC, płacili za obowiązkowe ubezpieczenie średnio 609 zł.

Sprawcy jednej szkody otrzymywali oferty OC droższe o 54%, natomiast kierowcy, którzy spowodowali trzy szkody, wydawali na OC już o 231% więcej niż kierowcy bezszkodowi.

Raport został przygotowany w oparciu o dane porównywarki rankomat.pl, pochodzące z kalkulacji użytkowników wykonanych w okresie 01.01.2015 r. do 30.09.2019 r. i przedstawia mediany najniższych cen OC.

Zobacz także: SUV-y Škody. Kodiaq, Karoq i Kamiq. Trojaczki w komplecie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Ubea.pl (gość)

  Tyle że deklaracja kierowcy a rzeczywistość często się niestety bardzo różnią. Bardzo możliwe, że kierowca BMW deklaruje, że nie miał żadnej szkody, a po weryfikacji w UFG okazuje się, że miał dwie szkody przez 3 ostatnie lata. Składka OC zależy od rzeczywistej historii szkód, a nie deklarowanej, więc deklaracje nie mają żadnego wpływu na ostateczną cenę. Katarzyna ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

 • bobik (gość)

  w czasach gdy znaczna ilość zakupionych aut jest rejestrowanych na firmy, wyciąganie jakichkolwiek wniosków dotyczących ilości wypadków nie ma sensu.

 • bobik (gość)

  w czasach gdy znaczna ilość zakupionych aut jest rejestrowanych na firmy, wyciąganie jakichkolwiek wniosków dotyczących ilości wypadków nie ma sensu.

 • leon (gość)

  kocham sportowe auta, jeździłem wieloma markami....dla mnie liczy sie bezpieczna, spokojna jazda z Yanosikem a nie że jade bwm czy porsche i jestem skazany na wypadek. Proszę was

 • ernest (gość)

  pewnie ci co z yanosikem śmigają

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości