Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Ubezpieczenia. Od 1 października 2018 zmienią się przepisy

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Grzegorz Jakubowski 1 października zaczyna obowiązywać ustawa o dystrybucji ubezpieczeń, która wdraża przepisy unijnej dyrektywy IDD. W polskim prawie szykują się zmiany, które zrewolucjonizują rynek ubezpieczeń.

– „Ustawa nakłada szerokie obowiązki informacyjne na wszystkich dystrybutorów ubezpieczeniowych, czyli na agentów, brokerów i pracowników towarzystw. Dystrybutor będzie musiał między innymi szczegółowo zbadać potrzeby klienta, a następnie przedstawić i porównać dostępną ofertę produktową. Ubezpieczenia są często materią trudną do zrozumienia dla wielu ludzi, dlatego tak ważna jest rola dystrybutora, czyli sprzedawcy, jako konsultanta i doradcy – tłumaczy Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Dodatkowo zgodnie z ustawą, agenci, brokerzy i zakłady ubezpieczeń będą zobowiązani do udzielania szczegółowych informacji na temat samego produktu, a także dystrybutora ubezpieczenia. Konsument będzie mógł m.in. dowiedzieć się, jak wygląda wynagrodzenie dystrybutora – czy otrzymuje honorarium czy prowizję zawartą w składce płaconej przez klienta. Ponadto agent będzie zobowiązany poinformować, czy pracuje na rzecz jednego ubezpieczyciela czy wielu – i jakich.

Zobacz także: Cofanie licznika. Będzie można trafić do więzienia 

Ustawa przewiduje także obowiązek dodatkowych szkoleń dla każdego agenta w wymiarze przynajmniej 15 godzin rocznie. – „Złożoność wchodzącej w życie ustawy i nakładanych przez nią obowiązków stawia niemałe wyzwanie przed dystrybutorami ubezpieczeń. Z jednej strony wzmocnienie ochrony klientów to bez wątpienia krok w dobrą stronę, jednak wielu pośrednikom, szczególnie tym nieposiadającym odpowiedniego zaplecza organizacyjnego, trudno będzie sprostać temu wyzwaniu. W tym upatrujemy szanse dla dużych multiagencji i dobrze przygotowanych i wyszkolonych doradców – mówi Maciej Kuczwalski.

Zobacz także: Fiat 500C w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Adam (gość)

    Powinny pisać jeszcze więcej ustaw.

  • Agent (gość)

    To jest bardzo zła ustawa. Szkolenia mamy regularnie, nawet kilka w tygodniu, online. Zawsze pytamy, co klient sobie życzy i mówimy, co mamy w ofercie. Opowiadanie klientowi o firmie, przedstawianie pełnomocnictw, streszczanie warunków ubezpieczenia to dla mnie obowiązek, a dla klienta dziwactwo i strata czasu. Natomiast informowanie kliwnta o wysokości prowizji jest dla mnie upokarzające, bo nikt w Polsce nie musi o tym mówić i słuchać komentarzy jak to my- agenci dorabiamy się na biednych klientach. Od kilku miesięcy likwiduję swoje biuro, które obsługuje klientów od 25 lat. Od poniedziałku nie pracuję w tej branży.

  • Rzeczoznawca (gość)

    Nie interesuje mnie kto ile zarabia a tylko nakierowanie na wlasciwy zakres za mozliwie najkorzystniejsza skladke Dealera samochodow nie pytam przeciez jak zarabia i z jakimi firmami wspolpracuje a tym bardziej nie wypelniam ankiet chcac kupic konktetne auto choc to powazny wybor za duze pieniadze.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości