Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Ubezpieczenia. Radiowozy policji nadal bez autocasco. Dlaczego?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Jacek Babicz W praktyce strażnicy graniczni i policjanci, którzy prowadzą radiowozy, wykupują na własną rękę OC, które chroni ich na wypadek uszkodzenia samochodu służbowego. Wszystko dlatego, że pojazdy służbowe nie posiadają autocasco.

Radiowozy policji, pojazdy straży pożarnej oraz auta Służby Ochrony Państwa i Straży Granicznej nie mają wykupywanych ubezpieczeń autocasco. W praktyce oznacza to, że jeśli do uszkodzenia takiego pojazdu dojdzie z winy jego kierowcy, koszty jego naprawy obciążają budżet państwa albo właśnie tego kierującego. 

Posłanka Hanna Gil-Piątek wysłała do resortu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zapytanie o to, kiedy auta policji i innych służb będą miały ubezpieczenie autocasco.

Sekretarz stanu MSWiA, Maciej Wąsik twierdzi, że analizy wykonane przez podległe resortowi służby wykazały, że koszt potencjalnego ubezpieczenia autocasco w przypadku tych formacji znacząco przewyższać ma ogólną wartość poniesionych szkód.

Zobacz także: Wady i zalety opon całorocznych

– Koszt wykupienia polisy AC, z uwagi na liczbę, a także wartość pojazdów potencjalnie objętych przedmiotowym ubezpieczeniem byłby niewspółmiernie wysoki w odniesieniu do kosztów jakie ponosiłyby ww. formacje w przypadku wystąpienia zdarzeń objętych polisą – wyjaśniał Wąsik.

Funkcjonariusz odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną nieumyślnie jest obowiązany do zapłaty odszkodowania w wysokości wyrządzonej szkody, jednak odszkodowanie nie może przewyższać kwoty przysługującego mu trzymiesięcznego uposażenia. W sytuacji, gdy szkoda wyrządzona przez policjanta zostanie zakwalifikowana jako umyślna, musi pokryć koszty naprawy w pełnej wysokości. Te regulacje dotyczą wszystkich formacji mundurowych podległych MSWiA.

W przypadku Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej to kierownicy poszczególnych jednostek decydują czy dany samochód służbowy zostanie ubezpieczony.

Skoda. Prezentacja gamy SUV-ów: Kodiaq, Kamiq i Karoq

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Mat (gość)

    A ch. mnie to obchodzi. Ma swoje ubezpieczenie do oplacenia i nad tym nikt nie placze.

  • Kier (gość)

    Policja na rowery ale nie elektryczne tylko te z kątrą i po sprawie!!!!

  • użytkownik (gość)

    ..".ponieważ suma wypłaconych odszkodowań jest niższa od wpłacanych składek odstępuje się od ubezpieczania radiowozów". Takie uzasadnienie posłali, a potem przerzucili koszt utrzymania państwa na funkcjonariuszy-firmy ubezpieczeniowe dostały swoje, tyle że od zatrudnionych a nie od pracodawcy. Pracownikom opracowali tryb obciążenia pensji kosztami naprawy i umożliwili płacenie sobie samemu tych składek. Tacy nasi dowódcy.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości